Turcja – idealne wakacje !

Świetne miejsce dla miłośników cudownych plaż z rozległymi wybrzeżami, cudownymi formacjami skalnymi i prze-boską pogodą ! Oblewana wodami Morza Czarnego, Śródziemnego i Egejskiego… Turcja.  😍 Gorący kraj gdzie sezon turystyczny zaczyna się w kwietniu a kończy dopiero w listopadzie. Kraj, który zdecydowanie przyciąga pięknem i bogactwem rozmaitych krajobrazów… Jej kultura i historia jest pięknie pokazana i zawarta w architekturze i zabytkach. Każda podróż z naszego biura kończyła się zachwytem naszych pracowników ! 😊😊  Znakomita baza hotelowa, wyjątkowa turecka gościnność – to gwarancja extra wakacji ! Jeśli zastanawiacie się nad wyborem tego kierunku zostańcie tutaj i zobaczcie co sprawdziliśmy specjalnie dla was ! Teraz jesteśmy w 100% pewni, że możemy wam polecić te extra hotele i miejsca ! 😇

Jak wygląda dojazd?

Oczywiście damy radę pojechać samochodem jednak to będzie mega długa  i męcząca podróż… dlatego z pomocą przychodzi nam samolot ! ✈ Turcja to jeden z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych na świecie… nic więc dziwnego , że posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę lotniczą.

  • Riwiera Turecka, tutaj jednym z głównych lotnisk jest Antalya. Ten port lotniczy jest zlokalizowany około 13 km od centrum miasta, a rocznie odprawia się tu ponad 25 milionów ludzi. Loty czarterowe z Polski do Antalyi organizowane są z takich miast, jak Łódź, Warszawa, Gdańsk, Poznań, Katowice, Lublin, Kraków, Wrocław, Rzeszów i Bydgoszcz. Średni czas lotu z Polski do Antalyi wynosi  3,5 godziny.

  • Port lotniczy Erzurum znajduje się około 11 km od centrum miasta, rocznie obsługuje ponad 800 tysięcy pasażerów. Odbywają się tu loty czarterowe z Warszawy, z lotniska Chopina. Średni czas lotu wynosi od 3,5 godzin do 4 godzin.

  • Miejscem dużej koncentracji ruchu turystycznego w Turcji jest także Wybrzeże Egejskie. Mieści się tu między innymi lotnisko Bodrum, które rocznie obsługuje ponad 2 miliony pasażerów. Odbywają się tu bezpośrednie połączenia czarterowe z Polski, z Warszawy, Gdańska, Poznania, Katowic, Wrocławia, Krakowa i Lublina. Średni czas lotu wynosi między 3,5 a 4 godziny.

  • Lotnisko Dalaman znajduje się natomiast na Wybrzeżu Likijskim. Latają tam czartery z Warszawy (lotnisko Chopina), Katowic, Poznania, Wrocławia, Gdańska i Krakowa. Lot z Polski do Dalaman trwa średnio 3 godziny.

Turcja to piękny kraj, pełen wspaniałych ludzi, pysznej kuchni oraz niesamowitych miejsc. Przypadki, w których ktoś wraca z wakacji w tym kraju niezadowolony są raczej odosobnione. Różnorodność tego miejsca sprawia, że każdy znajdzie tu sposób na spędzanie wolnego czasu. Nasze doświadczenie zatrzymywania się w tureckich hotelach pozwala jednak zapewnić Was, że hotele w Turcji są zwykle czyste oraz obsługiwane przez przesympatyczne osoby.  Ich dużym atutem są także pyszne śniadania, które zwykle serwuje hotelowa kuchnia. 😊😊

Jakie propozycje przygotowaliśmy na dziś…?

1)LAND OF LEGENDS 5*

Ogromny hotel dla rodzin z dziećmi ! Z wielkim placem zabaw ! Całość ma tworzyć jedno wielkie show ! Codziennie nowy temat z bajek, kosmosu, morza, itp.

W aquaparku najnowsze techniki- podświetlane ogromne baseny- w jeden dzień sprawia wrażenie lejącej się lawy z wulkanu, w drugim lodowca, na trzeci jest znowu coś innego. W hotelu jest akwarium gdzie można zrobić sobie selfie z rekinem i chodzić po dnie. Mega bajery! 😍😍😍

W hotelu są zatrudnieni aktorzy którzy cały dzień „odgrywają sceny” z baśni…wszystko tworzy jakąś historię. Wszystko cukierkowo kolorowe!

Pokoje super – pod kątem dzieci! Można się czuć jak w innym świecie. W pokojach jest nawet play station! 😛  Hotel niestety bez plaży – dojeżdża się bezpłatnym busem na plażę przy Regnum Carya. ok 5 min drogi.

2) REGNUM CARYA 5+*

FANTASTYCZNY!!! GENIALNY!!! CUDOWNY!!! NAJLEPSZY!!!!

Hotel naprawdę dla mega wymagających!  Nie ma się do czego doczepić! Super standard dla VIPA. Pole golfowe- bardzo duże!!! Podświetlane wieczorem. Na jego terenie odbywają się turnieje.

Piękne lobby. Super obsługa. Rozległy teren- budynek główny + wille. Plaża szeroka i czyściutka- piasek drobniutki- przywieziony z Zanzibaru. Pokoje…superrrrr!! Nowoczesne i gustowne- nie są duże ale połowę zajmuje duża garderoba 🙂 Bardzo ładna łazienka- kosmetyki sygnowane BVLGARI.

 

Na powitanie w tv włącza się muzyka. Jest też mini pakiet powitalny zaraz na wejściu- pralinki ( w kształcie piłek golfowych). 😛

Telewizor wbudowany w lutrze w ścianie. Mega wygodne łóżka. Pachnąca i mięciutka pościel ( zwróciliśmy uwagę, ponieważ w żadnym hotelu jakie widzieliśmy do tej pory nie było to aż tak wyczuwalne).

Minibarek- do fulla zapełniony- łącznie z winem i szampanem ( oczywiście bezpłatne i uzupełniane ile się tylko chciało – można był  zadzwonić i w 5 min ktoś z obsługi przyszedł z dostawą). Pełna szuflada słodyczy- haribo, M&M’sy, chipsy, batony, orzeszki itp. To dla małych łasuchów. 😍😍😍

Kuchnia: bardzo smaczna- dużo wszystkiego. Super jedzenie w barze na plaży!! Wieczorem przy amfiteatrze wystawiają się budki z popcornem i wata cukrową. Drinki z firmowych alko. Przy basenie jeżdżą bardzo ładne dziewczyny na rolkach i co chwilę przywożą smoothie, sorbety i różne pięknie podane chłodzące przekąski.

Osobna część dla rodzin- wiele atrakcji- wspinaczka, basen z falą, aquapark, kajaki!! W części dla najmłodszych nie było płytek tylko miękka „wykładzina antypoślizgowa”- jak dziecko się przewróciło to nic by sobie nie zrobiło… Naszym zdaniem NAPRAWDĘ EXTRA !

3)RIXOS SUNGATE 5*

Naprawdę bardzo dobry standard, ogólnie czyściutko- codziennie sprzątane. W minibarku podstawowym piwo, cola, woda, mleko, sok + słodycze ( orzeszki+ czekoladki) Drugi barek- dodatkowo płatny- firmowe alko+ przybory życia codziennego ( grzebień, golarka, nożyczki, itp.)

Duże pokoje, w łazience podgrzewana podłoga. Trochę już wszystko starsze ale nie jest źle!

Bardzo dobre jedzenie- PYSZNE!! Duży wybór! Codziennie coś innego. W ciągu dnia w kilku restauracjach można jeść. Długie ALL INCLUSIVE – nawet o 2 w nocy można zjeść coś ciepłego – np. 2 rodzaje zup do wyboru+ inne dania. W barach do drinków dodawane przekąski za free- chipsy, orzeszki, pistacje , czekoladki itp.

SUPER HIPER imprezy – zaczynają się na dużej scenie przy plaży, potem wszyscy przenoszą się do klubu hotelowego. W tym hotelu występują gwiazdy muzyki np. INNA. Organizują w maju imprezy tzw. MAYFEST- praktycznie dziennie można się bawić na disco- na plaży, przy basenach, wieczorem w klubie- mega imprezowania. Super dla młodych osób!

Dla RODZIN- osobna strefa – bardziej spokojna- zakwaterowanie w budynkach o niższej zabudowie, zacienionej lasem piniowym. Duży mini klub dla dzieci i plac zabaw- ogromna piaskownicą, z domkami, huśtawkami itp. Super aquapark tuż przy plaży!

 

 Nasze ogólne wrażenie… dla młodych gości IDEALNY ! 😊😊😊

☑ Obowiązkowe miejsca w Turcji… czyli coś dla aktywnych !

Kraj ten zachwyca unikatowymi cudami przyrody z księżycowym krajobrazem Kapadocji na czele. Przyciąga fantastycznymi plażami oraz tętniącymi życiem kurortami. Fascynuje również niezwykle bogatą historią i kulturą, czego dowodem jest chociażby Stambuł.
Nie sposób opisać wszystkiego, co oferuje turystom Turcja. Warto jednak zatrzymać się przy najważniejszych miejscach na mapie dawnego Imperium Osmańskiego.

1)Stambuł

Tętniące życiem serce tego kraju. To jedyne miasto na świecie leżące na dwóch kontynentach. Jest zarazem prawdziwą skarbnicą historyczno-kulturową. Obowiązkowo musisz odwiedzić: Błękitny Meczet, Pałac Sułtański Topkapi, Meczet Sulejmana, imponująca świątynia Hagia Sophia i Wielki Bazar. Warto wybrać się również na rejs statkiem po cieśninie Bosfor z widokiem na europejskie i azjatyckie wybrzeże – jest pięknie ! 😍😍

2)Kapadocja

Po prostu bajka… BAJKOWA KRAINA ! 😍 Ten cud natury wykorzystał człowiek – w tych miękkich skałach od wieków drążono kościoły, domostwa, a nawet podziemne miasta! Piękna kraina koni, dziwnych form skalnych i jaskiń, całkowicie jak z bajki. Znana na całym świecie za sprawą magicznych wschodów słońca z balonu albo z balonami w tle.

3)Pamukkale

Pamukkale powstało dzięki obecności 17 źródeł termalnych, z których na powierzchnię ziemi wydobywa się woda o temperaturze od 35 aż do blisko 100 stopni Celsjusza. Woda spływa w dół pod zboczu góry Cökelez, pozostawiając po sobie wapienne osady i wypełniając powstające w nich niecki… widok jaki tam zobaczymy jest nieziemski ! Tak słynne miejsce jak Pamukkale nie może obyć się bez własnych legend i podań. 😛 W jaki sposób powstało? To proste: w dawnych czasach stada krów i owiec na zboczach góry Cökelez wypasał pasterz o imieniu Endymion. W tym pięknym młodzieńcu zakochała się bogini Księżyca – Selene. Gdy zakochana para spędzała czas ze sobą, porzucone zwierzęta cierpliwie czekały, aż ktoś je wydoi. Nie doczekały się, a mleko, które wypłynęło z ich wymion utworzyło piękne, mlecznobiałe tarasy. Musisz to zobaczyć ! 😍😍😍

4)Side

Miasteczko w południowej Turcji z antyczną częścią malowniczo położoną na cyplu. Side to bardzo popularny wśród turystów kurort – znajdziemy tu wielokilometrową, piaszczystą plażę, szeroką bazę hotelową oraz tętniącą życiem główną ulicę wypełnioną sklepami, restauracjami i barami.
To urokliwe miasteczko położne na cyplu nad brzegiem morza było już popularnym kurortem turystycznym w czasach antycznych, wakacje spędzała tu sama królowa Kleopatra wraz z Markiem Antoniuszem.

5)Jaskinia Zeusa

Podczas urlopu w Kusadasi i okolicach warto wybrać się do Jaskini Zeusa. Jaskinia skrywa podziemne jezioro, które wypełnione jest mieszaniną wody słodkiej ze źródła z wodą morską. Woda ma naprawdę niską temperaturę ale co odważniejsi turyści mogą skorzystać z kąpieli. 😊 Przy wejściu do jaskimi znajduje się drzewko zyczeń, gdzie według lokalnych wierzeń, wypowiadając życzenie powinno zawiązać się kawałek materiału na gałązce i wtedy się spełni. Jeśli więc podczas wakacji będziecie mieć ochotę na odwiedzenie miejsca pełnego legend lub na zimną kąpiel, jak najbardziej polecamy to miejsce na wycieczkę.

6)Antalya

Nieziemskie plantacje cytrusów,  pomarańcza symbolem miasta, dlatego na rondach w mieście można spotkać wielkie pomarańczowe kule. To właśnie w Antalyi od 1963 roku odbywa się  Festiwal Filmowy Złota Pomarańcza (Altin Portakal Filim Festivali), który specjalizuje się w kinie europejskim i azjatyckim.
Miasto ma tak wyjątkowy klimat ! Aż chce się tam być ! 😍 Warto wybrać się na spacer uliczkami najstarszej dzielnicy (Kaleici) rozciągającej się nad portem z okresu rzymskiego. Tutaj znajdują się liczne zabytki, które naprawdę warto zobaczyć !

📙 📙 Przewodnik po Turcji ! 

1.Jaki jest czas lokalny? 

UTC/GMT +3:00 godziny

2. Gniazdka… czy będziemy potrzebować przejściówkę? 

napięcie 220 V, czyli dokładnie takie jak u nas w Polsce. Więc no problem. 😊

3. Jakie ceny znajdziemy na mieście? Czy jest bardzo drogo? 

To naprawdę indywidualna sprawa.Z naszych obserwacji wynika, że w Turcji różnice w cenach pomiędzy marketami, a małymi sklepami są mniejsze niż w Polsce, a niektóre produkty mają wręcz taką samą cenę. Robiąc zakupy na bazarach należy zachować wstrzemięźliwość, i uważać na naciągaczy oraz pamiętać o negocjowaniu cen. Generalnie zakupy polecam robić pod koniec pobytu, wtedy powinniśmy już zyskać rozeznanie w cenach interesujących nas rzeczy. Jednak porównując… ceny nie są zbyt wysokie. Dlatego nie zapomnijcie kupić magnesika ! 😊😊

4. Wiza. Czy będzie mi potrzebna? 

Tak wiza będzie nam niestety potrzebna ! W jaki sposób można nabyć wizę lub e-wizę do Turcji, ile ona kosztuje oraz na jak długo wystarczy? Poniżej wykaz najważniejszych informacji !

Wizę turystyczną do Turcji można obecnie nabyć na dwa sposoby – na stronie   http://www.evisa.gov.tr lub na lotnisku po przylocie do Turcji jako wielokrotną wizę typu wklejka. Minimalna ważność paszportu do uzyskania wizy elektronicznej lub na lotnisku wynosi 180 dni od daty wjazdu do Turcji.            E-wiza jest oficjalnym dokumentem, który zezwala turystom na wjazd i podróż po Turcji. 

Ile wyniesie nas koszt za zakupienie takiej wizy?

👉👉 Koszt takiej wizy to ok. 20 USD

5.Jak najlepiej będzie poruszać się po Turcji? 

Dotarliście do tego niemałego kraju i zastanawiacie się jak poruszać się po mieście? Sprawdźcie kilka poznanych przez nas środków transportu, dobranych pod kątem dostępności i zasobności portfela każdego podróżnika. 😊😊

Każdemu dobrze znany autobus… fajnie sprawdzi nam się na dłużysz trasach. Są komfortowe, wygodne z super obsługą i często darmowymi napojami na pokładzie. Tanie bileciki kupimy u kierowcy, a połączenia są dość częste; mniej więcej co godzinę. Niestety musimy spodziewać się tego, iż mogą być one naprawdę dość zatłoczone.

Taksówka – jest zdecydowanie wygodnym środkiem transportu do poruszania się po miastach i ich okolicach. W niektórych miejscach, zwłaszcza tych bardziej obleganych przez turystów, przy przystankach taksówek znajdziemy wywieszone przykładowe ceny na najpopularniejszych trasach. Jednak sprawdźmy czy cenniki te nie są stare i nieaktualne. Kurs taksówką może wynieść nas naprawdę dużo, dlatego warto sprawdzić inne możliwości a na pewno znajdziemy fajną, tańszą alternatywę np. dolmuszę *

*Dolmusz jest to jeden z podstawowych środków transportu do  poruszania się po Turcji (jednak tylko wtedy gdy odległości nie przekroczą kilkudziesięciu kilometrów). Dolmusze są to małe busiki, które działają troszkę jak dobrze znane nam wszystkim autobusy, mają określone dworce i przystanki, jednak zatrzymują się w dowolnym, wyznaczonym przez nas punkcie. Miejsce docelowe najczęściej oznaczone jest na przedniej części pojazdu. Za taką przejażdżkę zapłacimy naprawdę niewiele a częstotliwość z jaką kursuje dolmusz jest naprawdę duża.

Jeśli jednak jesteśmy fanami metra… znajdziemy je i tu ! Linie metra znajdziemy w większych miastach czyli Istanbule oraz Akane i innych.  System kolei podziemnej jest bardzo dobrze rozbudowany i zintegrowany z połączeniami autobusowymi, promowymi i tramwajowymi. Metro kursuje bardzo często mniej więcej co 5 minut. Jest to extra alternatywa dla taksówek, które niestety nie ominą miejskich korków. 😊😊 Za przejazd metrem zapłacimy żetonem lub akbilem. Pewnie zastanawiacie się co to jest…?

a) AKBIL – to rodzaj elektronicznego klucza, którego używamy przykładając go do czytnika umieszczonego w bramce wejściowej. Taki „bilet” możemy zakupić oraz doładować w odpowiednich, wyznaczonych do tego punktach.  Natomiast…

b) ŻETON – to metalowy krążek jednorazowego użytku (to taki odpowiednik naszego papierowego biletu jednorazowego). Je także kupimy w wielu punktach, przy przystankach czy dworcach,a ich koszt wyniesie nas ok. 1,5 liry tureckiej.

A może pociąg …?Zapewne wielu osobom Turcja kojarzy się właśnie z podróżowaniem pociągiem, a to za sprawą słynnego Orient Ekspresu, pociągu który wystąpił w wielu opowieściach i filmach, rozbudzając wyobraźnie czytelników i widzów. Jednak to może nas zmylić ponieważ jeśli spędzamy wakacje na Wybrzeżu Morza Śródziemnego to nie będzie wiele okazji aby skorzystać właśnie z tego środka transportu. Koleje w Turcji są państwowe, należą do odpowiednika polskiego PKP. Jeśli jednak uda nam się zaplanowanie podróży pociągiem to na pewno nie zaskoczą nas ceny biletów gdyż są one naprawdę niskie. Wagony są klimatyzowane, a toalety w miarę czyste. Niestety pociągi podróżują wolno, ponieważ przebieg linii kolejowych jest bardzo okrężny.

No i w końcu jeden z najbardziej lubianych środków transportu  czyli… wynajęty samochód. Czemu nie ! To naprawdę bardzo popularny sposób zwiedzania Turcji jak i innych krajów. Dzięki wynajętemu samochodowi tak naprawdę dotrzemy do każdego mało dostępnego dla zwykłych autobusów czy pociągów miejsc. Wynajęcie samochodu w Turcji nie jest zbyt problematyczne, a wypożyczalni jest sporo, zarówno lokalnych, jak i należących do znanych sieci międzynarodowych.

Ceny za wynajem są zwyczajowo podawane za jedną dobę, nawet jeżeli wynajmujemy samochód jedynie na kilka godzin. Koszt wynajmu jest uzależniony od modelu auta, jak i od wypożyczalni. Jednak ceny za wynajęcie auta zaczynają się już od 50 EURO.

Zawsze warto sprawdzić i upewnić się, czy samochód jest ubezpieczony i w jakim zakresie. Niestety często znacznie droższa od samego wynajęcia samochodu jest benzyna, którą musimy kupić we własnym zakresie.

A co najważniejsze pamiętajmy, że podczas wypożyczania samochodu NIE jest nam potrzebne międzynarodowe prawo jazdy. 😊😊

6.Jaki czas będzie najlepszy na wyjazd do Turcji? 

I pojawia się to jedno z najważniejszych pytań każdego podróżnika… kiedy pojechać? Maj ? Wtedy właśnie oficjalnie rozpoczyna  się  największy sezon turystyczny. Średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 25 st. C – także i morska woda jest bardzo ciepła, więc śmiało można się kąpać. W maju nie jest jeszcze upalnie, a zatem to dobry miesiąc na zwiedzanie. ☀

Może jednak sierpień … hmm? Z 40-stopniowymi upałami to wariant dla wytrwałych. W tym miesiącu do Turcji przyjeżdżają nade wszystko turyści żądni kąpieli morskich i słonecznych, nieźle znoszący wysokie temperatury. To nie najlepszy czas na zwiedzanie, lecz z pewnością sprzyjający np. uprawianiu sportów wodnych. Ale także super opcja !

W październiku można wreszcie odetchnąć od upałów, z czego chętnie korzystają miłośnicy zwiedzania. Góra Nemrut z kompleksem świątynno-grobowym widniejącym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, Patara ze starorzymskimi zabytkami czy położone na zboczach skalistej góry miasteczko Mardin, niedaleko którego znajduje się Szafranowy Klasztor – to przykłady miejsc, które będąc w Turcji po prostu trzeba zobaczyć.

Listopad to już jesień – choć zupełnie inna niż w Polsce. Jednak i tak wiele osób wybiera właśnie ten czas. Wtedy pogoda jest idealnie sprawdzająca się na zwiedzanie, gdyż w ciągu dnia w wielu regionach Turcji temperatura przekracza 20 st. C.

7.A jaka waluta czeka na nas na miejscu? 🤑🤑

Turecka waluta to lira turecka, w skrócie TL. Nie warto jednak kupować lir przed przyjazdem do Turcji, ponieważ poza jej granicami kurs liry jest wyjątkowo niekorzystny. Lepiej zabrać dolary lub euro, gdyż kantory i banki znajdziemy w każdym większym mieście, a na wybrzeżu turystycznym nawet w mniejszych miejscowościach. Jeśli decydujemy się jednak wymieniać pieniążki na miejscu pamiętajmy o zabraniu ze sobą paszportu, gdyż na pewno zażądają tu od nas paszportu i wypełniać będą jakieś papiery, które na końcu musimy podpisać. W kantorach wymiana odbywa się bez zbędnych formalności i dzięki temu znacznie szybciej. 😊

8.A co kupić by mieć jakieś super pamiątki? 

Nr. 1 – magnes ! 😛 Ale warto także ze swoich podróży czasem przywieźć coś innego. A co przywieźć z extra wakacji z Turcji? Np.. tak zwana „original turkish pashmina” 🙂 Piękne szerokie kolorowe szale można znaleźć w wielu miejscach w mieście jak i w tych mniejszych wioskach na małych straganikach. Piękne wzory i duży wybór!  Taka chusta sprawdzi się nie tylko jako pamiątka, przypominająca nam o super niezapomnianych wakacjach ale także może okazać się niezbędna w naszych następnych podróżach na przykład jako mała ochrona przed słońcem. 😊😊

Jak Turcja – to oczywiście turecka chałwa ! W Turcji chałwę potrafią jeść na śniadanie, dlatego jeśli jesteś małym łasuchem i nigdy nie odmówisz chałwy – nie zapomnij jej zabrać troszkę do Polski ! A do chałwy… może kawa. To też super opcja, gdyż turecka kawa jest drobniej zmielona i ma swój wyjątkowy, „inny” smak.

Będąc w Alanyi oczywiście trzeba kupić lokalny specjał czyli lampę z wydrążonej tykwy – piękny element wystroju mieszkania czy lokalu ! Dlatego – szybko ruszajmy na miejscowy bazarek ! 😊

9. Kuchnia turecka – czyli co zjeść? 

Tureckie dania bogate są w warzywa i owoce. Te pierwsze są podstawą wielu dań. Można zauważyć, że królem warzyw jest bakłażan, którego można skosztować tam w różnych odsłonach. Turcy kochają przyprawy – pieprz, mięta, oregano, tymianek, kminek to tylko niektóre z nich, dostaniemy je na każdym targu, a lokalne dania są niesłychanie aromatyczne. Turecki przysmak- gozleme… są to jakby kruche placki pieczone na specjalnym piecu z różnymi dodatkami np. ziemniakami, serem białym czy mięsem.

Można też zjeść je w formie deseru z czekoladą. W Turcji nie zjemy wieprzowiny. Mięsne posiłki serwowane są zazwyczaj z jagnięciny lub wołowiny. Baranina to dla Turka najsmaczniejsze mięso, a to właśnie z niego przyrządzane są tureckie kebaby. Kawałki dobrze przyprawionego baraniego mięsa, opiekane są na pionowym rożnie, a następnie ścinane i serwowane. Oprócz tradycyjnego kebabu, kucharze serwują również smażone kotleciki z mesą cielęcego i jagnięcego z dodatkiem przypraw i pietruszki nazywane Kofteler.  Turecka kuchnia jest naprawdę smaczna i atrakcyjna… ale co dorówna polskiej…? 🤔

💟 💟 Może kilka ciekawostek…?  💟 💟 

1). Istambuł leży na dwóch kontynentach – w europie i Azji. Nie ma na świecie drugiego takiego międzykontynentalnego miasta .🌎🌎

2). W Turcji będziemy mogli zobaczyć posąg konia trojańskiego, wojna rozgrywała się m.in. na terenie zachodniej Turcji. 🐴

3). W mieście Antatolia nagrywano film ,,Gwiezdne Wojny”. Do dziś jest tam rozstawione miasteczko filmowe, które można zwiedzać. ⭐⭐⭐

4). W Turcji istnieje miasto o nazwie Batman. A co ciekawsze w 2008 roku burmistrz tego miasta zapowiedział złożenie pozwu producentom filmu ,,Batman” o nielegalne wykorzystanie jego nazwy.

5). Tureccy kierowcy używają klaksonu w samochodzie głównie wtedy, gdy z dużą prędkością zbliżają się do skrzyżowania i nie zdołają wyhamować.

6). Pierwszeństwo na drodze ma ten kto posiada większe auto. 🚗

7). Tutaj bardzo łatwo zdać prawo jazdy. Egzamin praktyczny polega tutaj na jeździe po wyłączonej z ruchu drodze i parkowaniu w wybranych miejscach.

8). Miejscowość Polonezkoy  w języku polskim oznacza ,, Polska wieś”. Powstała dzięki Adamowi Czartoryskiemu w XIX wieku. Wójtem wsi tradycyjnie przy każdym głosowaniu jest wybierany polak. 🇵🇱

9). Narodowym alkoholem jest Raki. 🍹🍹

10). Budowany obecnie most nad zatoką Izmitu będzie drugim, najdłuższym mostem wiszącym na świecie.

11). W Turcji znajdziemy 33 drapacze chmur. Budynki mają wysokość ponad 150 m.

12). Dwóch obywateli Turcji uzyskało nagrodę Nobla.

Znajdź z Nami NIESAMOWITE WAKACJE w Turcji ! Zobacz tutaj ❤❤

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *