Greckie klimaty – nasza specjalność !

Choć za naszymi oknami białe krajobrazy, nam udało się choć na chwilę przedostać się do innego miejsca, z zupełnie innym klimatem – choć nie tak bardzo ciepłym i słonecznym jak w sezonie letnim jednak nadal mający swój klimat. Grecja – którą znamy szczególnie dobrze, byliśmy niezliczoną ilość razy więc możemy powiedzieć wam o niej co tylko chcecie.

Grecja to nie tylko wyspy ! To również Grecja kontynentalna, która szczególnie przypadnie do gustu małym wielkim podróżnikom, którzy szukają nie tylko błogiego lenistwa lecz także super atrakcji, wielu dzikich zakątków, które na pewno zapamiętają przez długi czas ! Ateny cię zachwycą, jeśli pasjonujesz się kulturą, architekturą i historią antycznej Grecji.
Udać się do Aten, to jak wsiąść do wehikułu czasu i przenieść się do starożytnego świata, który dał początek europejskiej cywilizacji . Dlatego też nasz wybór padł na Ateny – miejsce zupełnie wyjątkowe ! Oddalone zaledwie trzy godziny lotem, są wybierane przez wielu turystów.

PołożeniePołudniowo-wschodnia część Grecji nad Morzem Egejskim
Orientacyjna odległość1600 km
Strefa czasowaUTC±02:00
WalutaEuro (1 Euro = 4,27)
Przykładowe ceny– kawa: od 4 zł;
– kanapki i drożdżówki sprzedawane na ulicy: 4-8 zł;
– kebab w picie: 10 zł;
– hamburger: od 9 zł;
– danie główne w restauracji: od 35 zł;
– greckie wino w plastikowej butelce: ok. 6,5 zł;
– bilet na autobus: ok. 5 zł;
– bilet komunikacji miejskiej na 5 dni: ok. 42 zł;
– bilet na metro z lotniska: 34 zł.
KomunikacjaPorty lotnicze Ateny (ATH), bus, na miejscu można poruszać się taksówkami, autobusami, metrem
Co warto zjeść i wypić– Frappe – mrożona kawa z lodami.
– Kebab lub gyros z pitą i sosem tzatziki.
– Mussaka.
– Souvlaki.
– Sałatka grecka.
– Baklawa – ciasto filo na słodko.

Jakie miejsca warto zobaczyć ? Co zobaczyć ? W jakim hotelu spędziliśmy te kilka dni ? Zobaczcie sami ! A może następne wakacje spędzicie właśnie tym miejscu…? 😊😊 Jak dostać się do centrum miasta?
Do centrum miasta dojedziemy z lotniska metrem, częściowo naziemnym. Należy zakupić specjalny bilet za 10 euro (problemy z płatnością kartą i banknotami powyżej 20 euro) i po 40 minutach wysiąść na stacjach Syntagma lub Monastiriaki, bo to najbardziej centralne ze stacji na tej linii metra. Również warto zamieszkać w centrum w tych rejonach, dlatego, by mieć choćby blisko większe atrakcje i linie komunikacyjne.
Głównym środkiem transportu w Atenach jest metro, odstające nowoczesnością i czystością od reszty miasta. In plus. To trzy długie linie, krzyżujące się na placu Syntagma oraz Omonia. Jedna z linii (zielona) jedzie aż do Pireusu i korzystamy z niej jeśli chcemy dotrzeć na ateńską riwierę (potem przesiadka na tramwaj wzdłuż wybrzeża).


Komunikacja miejska w Atenach jest bardzo dobrze rozwinięta. W dodatku na wszystkie środki transportu obowiązuje jeden rodzaj biletów. Na obszarze całych Aten funkcjonuje gęsta sieć autobusowa i trolejbusowa oraz kilka linii nowoczesnych szybkich tramwajów.
Należy pamiętać o tym, że autobusy, tramwaje i trolejbusy zatrzymują się tylko na żądanie. Stojąc na przystanku zatrzymujemy je poprzez machnięcie ręką, zaś będąc w pojeździe przez naciśnięcie odpowiedniego przycisku.

Spacer w Atenach trasa zaczyna się wokół Akropolu rozpoczyna się przy świątyni Zeusa, jednego z największych bogów w starożytności i blisko Łuku Hadriana, która stanowi symboliczne wejście do miasta. Stamtąd, idąc wzdłuż ulicy Dionysou Areopaghitou od południowej strony Akropolu mijamy starożytny Teatr Dionizosa, gdzie znajduje się większość dzieł Sofoklesa Eurypidesa, Arystofanesa Aeschylos. 

Imponujące są Propyleje, świątynia Athene Nike i Erechtheion, polecamy zwiedzić Muzeum, położone blisko Partenonu, z którego to widać imponujący widok na miasto.

Tylko 300 metrów od świętej skały Akropolu stoi imponujące Muzeum Akropolu, jeden z najważniejszych współczesnych dzieł architektury w Atenach. Wykonana jest ze stali, szkła i betonu i mieści 4000 bezcennych znalezisk od zabytków Akropolu.
Po wschodniej stronie Akropolu jest historyczna dzielnica CORE, niedaleko centrum, które są zamieszkane nieprzerwanie od starożytności. Podczas spaceru po wąskich krętych ulicach wśród domów i rezydencji z czasów tureckiej okupacji i okresu neoklasycznego w 19 wieku, spacerując tą dzielnicą ma się wrażenie podróżowania w czasie, jak „Wehikuł czasu”. 

Bilety wstępu do atrakcji, podsumowanie. Cena normalna, cena „poza sezonem” w nawiasie:

 • Akropol i wszystkie atrakcje Akropolu oraz zbocza wokół – 20 euro (10 euro)
 • Aeropag – za darmo
 • Wzgórze Filopapos – za darmo
 • Wzgórze Lycabetus – za darmo pieszo. Kolejka 5 euro w górę, w dwie strony 7,50 euro.
 • Agora Rzymska i Agora grecka wraz z Hefajstionem i Stoą – 8 euro każda (4 euro każda). Rzymską można jednak obejrzeć dość dokładnie bez wchodzenia na jej teren.
 • Biblioteka Hadriana i wykopaliska wokół – podobna sytuacja, bilet wstępu 4 euro
 • Kerameikos (wraz z muzeum) – 8 euro
 • Narodowe Muzeum Archeologiczne – 10 euro (5 euro)  czynne do 16:00, w poniedziałek do 20:00
 • Muzeum Akropolu – 5 euro
 • Muzeum Sztuki Bizantyjskiej – 4 euro
 • Stadion Panatenajski – 5 euro
 • Świątynia Zeusa Olimpijskiego – 6 euro
 • Ogród Narodowy – za darmo

Ateny w 3 dni: Akropol – Partenon, Erechtejon, Propyleje, Świątynia Ateny Nike – TO NASZE 3 TYPY !

Podróż wokół Aten…

Na południowych przedmieściach Aten, położone jest wybrzeże Sarońskie to miejsce rekreacji dla miejscowych oraz park kulturalny z istniejącymi sportowymi obiektami. Można się wybrać się na spacer wzdłuż wybrzeża, a można również znaleźć wiele pięknych zorganizowanych bezpłatnych plaż, a można również zrobić duże zakupy w centrach handlowych, ale również wieczorem spędzić czas w nocnych klubach, które są czynne przede wszystkim latem. Maroussia to przedmieścia ciągnące się od północy od centrum to udogodnienia zbudowane na czas Olimpiady w Atenach w centrum Aten, gdzie odbywała się większość imprez sportowych w 2004. Kifissia ciągnie się na północ od Maroussitu znajdują się piękne wille i okazałe rezydencje. Całodniowe zwiedzanie koniecznie musi zakończyć się w sprawdzonym hotelu, który na nas zrobił mega wrażenie !

Royal Olympic Hotel 5* – nasz wybór podczas tej podróży !

Super miejsce, w extra lokalizacji – dookoła widoki są świetne ! Hotel położony na przeciwko Świątyni Zeusa, zaledwie klika kroków od Akropolu. Widoki z każdego okna zapierają więc dech w piersiach. Do naszej dyspozycji są super duże i przestronne pokoje, które wyposażone są w najbardziej potrzebne nam rzeczy – suszarkę do włosów, zestaw kosmetyków, biurko oraz telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych. Każdy z nich jest dźwiękoszczelny i obejmuje łazienkę z prysznicem lub wanną.  Hotel utrzymuje wysoki standard czystości, a pokoje naszym zdaniem są dobrze przemyślane. Zdecydowanie mega plusem tego miejsca jest kuchnia. Bardzo smaczne, zawsze świeże jedzonko, które na 100% przypadnie do gustu każdemu.
Super opcją dla wielu osób, które także w podróży muszą pracować będzie możliwość korzystania z darmowego Wi-Fi w całym obiekcie.

Obowiązkowy mini – przewodnik !

Jaki jest czas lokalny w Grecji?

Czas polski plus 1 godz. 
Czas lokalny jest późniejszy o godzinę od obowiązującego w Polsce, więc po przylocie przestawiamy zegarek o godzinę do przodu.

Jakie są gniazdka w Grecji?

Napięcie: 220 V.

Jaka jest waluta w Grecji?

Waluta: Euro (EUR). Grecja jest państwem członkowskim Unii Europejskiej i używa jej jednolitego waluty – Euro.

Czy potrzebujemy wizę do Grecji?

Nie. Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/ Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Greckiej do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty.

Jak wygląda opieka zdrowotna w Grecji?

Aby mieć dostęp do niezbędnej opieki zdrowotnej, turystów z krajów członkowskich Unii Europejskiej (UE), którzy chcą odwiedzić Grecję muszą być posiadaczami Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) lub innego dokumentu wspólnotowego prawa, wydawanych przez ich właściwej agencji ubezpieczeń społecznych. W Grecji nie ma problemu z dostępem do opieki medycznej. Turyści mogą korzystać z usług medycznych zarówno w szpitalach państwowych, jak i w prywatnych.

Co zjeść?


Kuchnia grecka to jedna z najsmaczniejszych kuchni świata. Charakterystycznym i nieodłącznym elementem prawie wszystkich potraw jest oliwa z oliwek. W kuchni greckiej królują rozmaite warzywa i owoce, a także zioła i przyprawy. Potrawy są lekkie i smaczne. Pieczywo podawane jest do każdego posiłku. Wśród alkoholi typowo greckich należy wymienić Metaxę, czyli rodzaj brendy. Grecy piją także dużo wina, na przykład wino Samos, produkowane na wyspie o tej samej nazwie.
Tanio: Grekom za śniadanie wystarcza sama kawa po grecku (kafe elliniko), parzona tak jak turecka, o różnym stopniu słodkości. Próbujemy jej w towarzystwie ociekających miodem ciastek w cukierni Kotsolis, którą od stu lat prowadzi ta sama rodzina. Opcjonalnie wybieramy jogurt grecki (np. Fresko Yogurt Bar, jogurty krowie, kozie, owcze, z miodami smakowymi i owocami – od 10 zł) albo kupujemy na ulicy koulouri, czyli precle z sezamem.


Ile kosztuje wynajęcie auta w Grecji?

Wynajem samochodów: od ok. 50 EUR/dzień, benzyna – ok. 1 EUR; zalecane międzynarodowe prawo jazdy i korzystanie z usług renomowanych wypożyczalni.

Naszym zdaniem WARTO ! To miejsce naprawdę wyjątkowe !

Pamiętajcie że więcej ciekawych miejsc i informacji znajdziecie naszym instagramie, na którym codziennie znajdziecie extra relacje –  na żywo z miejsc, w których jesteśmy specjalnie dla WAS ! Wasze HolidayCafe !


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *