🐫🐫 Tunezja 🐫🐫

Wakacyjne szaleństwo dopiero nadejdzie… postanowione ! Kierunek Tunezja ! Oryginalna kultura, gorące morze, zaskakujące tradycje i niezapomniane przygody – to wszystko i jeszcze więcej znajdziemy w Tunezji ! Kierunek, który co roku przyciąga niezliczoną ilość turystów, którzy w 100% zadowoleni z wakacji planują już następną podróż właśnie tam ! Po raz drugi ! 😊😊 To państwo, które nie rozczaruje ani miłośników leżenia na plaży, ani osób, które uważają, że nie ma nic cenniejszego niż aktywny wypoczynek. W 2018 roku wakacje w Tunezji zarezerwowało aż 10 razy więcej turystów niż w roku poprzednim… to chyba coś znaczy. 😉😉

Kto nie zna kultowego filmu: ,,Gwiezdne Wojny”? Chyba nie ma takiej osoby ! To nie działo się w odległej galaktyce lecz Tunezji ! Do dziś możemy podziwiać to kultowe filmowe miejsce, zagubione pośród wypalonych przez słońce gór i piasków pustyni. W filmie dzięki  odpowiednim technikom miejsce to wyglądało na wielkie miasto zwane  „Mos Eisley”  położone na planecie Tatooine. 😊😊 Sama nazwa planety Tatooine też ma związek z Tunezją gdyż wywodzi się od nazwy położonego na południu tego kraju miasta Tataouine.

Pustynne oazy oraz wspaniałe hotele oferujące wakacje all inclusive. Tunezja, która powróciła do turystycznych łask, ma wiele do zaoferowania.
Cudowna pogoda, złociste, boskie plaże – to tylko niektóre z argumentów jakie podają osoby kochające to miejsce. Tunezyjskie kurorty co roku przyciągają tłumy turystów… którzy przybywają by wygrzewać się na nieskończonych odcinkach drobnego, złotego piasku. ☀

Zacznijmy więc od najważniejszej kwestii… lot ! Jak dostać się do Tunezji? Jakie najlepsze połączenie wybrać? ✈✈✈

Obecnie najnowocześniejszym lotniskiem w Tunezji jest Enfidha-Hammamet. Port lotniczy znajduje się w centrum ważnego regionu turystycznego w północno-wschodniej części kraju. Jest oddalony od większego miasta, Monastiru, o 60 km, dlatego loty czarterowe w tę okolicę odbywają się często właśnie na Enfidhę. Z Polski można się tam dostać czaretrem z takich miast, jak Katowice, Poznań, Warszawa, Wrocław, Gdańsk. Czas lotu wynosi średnio 2 godziny.

Popularnym kierunkiem turystycznym jest również wyspa Djerba. Port lotniczy Dżerba-Dżardżis rocznie odprawia ponad 2 miliony pasażerów. Z Polski kursują na to lotnisko czartery z Warszawy, Katowic, Poznania, Bydgoszczy i Rzeszowa. Czas lotu wynosi średnio 3,5 godziny.

❓Kilka pytań przed podróżą…❓

1.Która jest godzina ?

GMT+01:00  – A więc taki sam czas jak w Polsce.

2.Waluta jaka będzie nas obowiązywać na terenie Tunezji to ...

To  dinar (TD), który dzieli się na tysiąc milimów (M). W obiegu są monety o nominałach 1 TD i 5, 10, 20, 50, 100 I 500 M oraz banknoty o nominałach 5, 10 i 20 TD. Obrót dinarami tunezyjskimi na rynkach walutowych jest niemożliwy, a waluty nie wolno wwozić do Tunezji ani jej stamtąd wywozić. Tym samym turyści nie mają możliwości zaopatrzyć się w dinary do momentu przekroczenia tunezyjskiej granicy. W całym kraju łatwo wymienić euro, funty brytyjskie i dolary amerykańskie. 1 dinar = 2,56 zł. Gotówkę i czeki podróżne można wymienić w większości banków oraz w dużych hotelach, dlatego też bez problemu będziemy mogli takie pieniążki wymienić.😉

3. Jaka będzie najlepsza pora na wakacje w Tunezji? 

Sezon turystyczny w tym kraju rozpoczyna się w maju a kończy w październiku. W tym czasie mamy minimalną szansę opadów a termometr wskazuje boskie 38 st. Celsjusza. ☀

Bardzo dobry miesiącem na wyjazd do Tunezji jest wrzesień – temperatura trochę spada, więc nie jest zbyt a nagrzana po sezonie woda jest bardzo ciepła. Takie warunki zachęcają do wylegiwania się na plażach.

4.Czy wybierając Tunezję jako kierunek wakacyjny możemy czuć się bezpiecznie? 

Teraz dla Tunezji najważniejsze jest bezpieczeństwo i to, jak odbudować zaufanie obcokrajowców do swojego kraju. Tunezja postawiła na bezpieczeństwo. Dotyczy to zwłaszcza miejsc, które są licznie odwiedzane przez turystów. Monitoring, patrole na ulicach, kontrole osób wchodzących na teren resortów, a nawet… prywatna ochrona. To tylko część działań, którymi Tunezja stara się pokazać, że wszystko wraca do normy – i wakacje w tym kraju mogą być świetnym pomysłem.

5.Ceny w Tunezji; ile pieniążków zabrać na wakacje? 

Ceny w większości restauracji oraz sklepów są podane w milimach.Ceny niektórych produktów są takie same jak w Polsce, inne natomiast – jak np. warzywa, owoce czy dobre piwo – są znacznie droższe niż u nas w kraju. Ceny wycieczek potrafią być bardzo przystępne, ale też na miejscu wydamy mniej, niż w wielu innych, często mniej atrakcyjnych lokalizacjach. Pamiętajcie też, że w większości krajów arabskich ceny podlegają negocjacjom.

6. Wiza – czy jest potrzebna? Jakie dokumenty będą nam potrzebne podczas wakacji w Tunezji? 

Jeśli chodzi o dokumenty, będzie nam potrzebny paszport ważny przez co najmniej 3 miesiące od wjazdu do kraju. Jadąc do Tunezji na własną rękę, będziemy potrzebowali wizy, natomiast jeśli wybieramy się tam przez biuro podróży, nie będzie ona konieczna, ponieważ taki dokument załatwimy w biurze. 😊😊

7. Jakie gniazdka znajdziemy w Tunezji w hotelu? 

W Tunezji gniazdka są dokładnie takie same jak u nas w Polsce, dlatego bez obaw naładujemy każde nasze urządzenie elektryczne.

8. Czy obowiązkowe są szczepienia przed wyjazdem do Tunezji?  

Przy wyjeździe do Tunezji nie są wymagane żadne szczepienia, wielu z nas na pewno słyszało o szczepieniach przy wyjeździe do tego kraju jednak są to szczepienia ”tylko” zalecane – nie obowiązkowe.  Zaleca się szczepienia przeciw tyfusowi, żółtaczce typu A oraz polio. Jednak pamiętajcie, że aby być w 100% pewnym o swoje zdrowie i spokojnie spędzać niezapomniane wakacje warto wybrać się do swojego lekarza. 😉

9. Czy tunezyjska kuchnia jest smaczna? 🍍🍍

Tunezyjska kuchnia łączy w sobie francuską subtelność z afrykańską pikanterią. 😉 Tunezyjczycy uwielbiają przyprawy i obok wspomnianej papryczki używają często kminku i kolendry. Ich kuchnia pełna jest aromatów, kolorów, warzyw i owoców. Gdziekolwiek nie pójdziemy natkniemy się na multum mniejszych ale też i większych knajpek, barów i restauracji. Jeśli chcemy spróbować typowo lokalnej kuchni, powinniśmy wybrać knajpkę w której widzimy, że większość klientów to miejscowi.

W Tunezji bardzo chętnie jada się ryby i owoce morza, między innymi tuńczyka, okonia, barwenę, krewetki, szczególnie popularne są one w miejscowościach nadmorskich. Z mięs szczególnie chętnie jada się baraninę i jagnięcinę, które przyrządza się na wiele różnych sposobów – grilluje, podaje duszone z warzywami, mielone w formie kefty czy jako popularny kebab.

A dla wielbicieli słodkości znajdzie się też coś extra, gdyż w Tunezji można bardzo wiele cukierni, oferujących olbrzymi wybór ciastek francuskich, lokalnych słodkości i rozmaitych herbatników. Typowo lokalnym przysmakiem są makhroud, niewielkie, kruche ciastka z daktylami, z dodatkiem miodu, przyrządzane na bazie grysiku.

Płynne złoto -znajdziemy je właśnie tutaj ! Będąc w Tunezji nie sposób nie spróbować oliwy.  Mówi się, że jest ona lżejsza, słodsza i łagodniejsza niż jej europejskie odpowiedniki. Podobnie jak z winem, oliwę dodaje się do potraw według jej walorów smakowych, inna pasuje do warzyw czy sałaty, inna do mięs oraz ryby.

Jednak bez względu na to co wybierzemy, warto zaznaczyć że wspólne spożywanie posiłków jest tutaj bardzo ważne i jest wręcz tradycją ! Biesiadowanie wśród rodziny to wyjątkowe wydarzenie pełne barwnych opowieści i uśmiechu. 😊😊

10. Opieka zdrowotna w Tunezji? 

Szpitale państwowe w Tunezji nie wyglądają zbyt ciekawie, są zaniedbane i często brak tam wielu sprzętów. Jednak lekarze i personel medyczny są dobrze wykształceni, zatem jakość ich usług też jest zadowalająca. Za taką wizytę w szpitalu czy też u lekarza państwowego zapłacimy około 50 TND. Oczywiście do tego należy doliczyć cenę leków, opatrunków itp. Jednak warto też wspomnieć o wyrobieniu karty EKUZ, która w niespodziewanych przypadkach może nam się przydać. 😷😷  Przed wyjazdem do Tunezji ale także innego kraju warto zabrać ze sobą niektóre najbardziej potrzebne leki; nie zapomnijmy o najczęściej potrzebnych nam lekach przeciwbólowych, opatrunkach i środkach na poparzenie słoneczne.

11. Jaki środek transportu powinniśmy wybrać? Transport i poruszanie się po kraju…

Jeśli myślimy o Tunezji z pewnością możemy powiedzieć, że tamtejsza sieć dróg jest na prawdę dobrze rozwinięta, a komunikacja miejska ma wygodne i częste połączenia.

SAMOCHÓD: Jeżeli już decyzja spadła i zdecydowaliśmy się na wynajem samochodu, powinniśmy pamiętać aby podczas jazdy zachować ostrożność i szczególną uwagę zwracać na lokalnych kierowców, którzy znając swoje drogi dość często łamią przepisy i powodują wypadki.

A co jest nam potrzebne do wynajęcia samochodu? Oczywiście aktualne prawo jazdy ! Aby jednak móc wypożyczyć samochód musimy pamiętać, że musimy mieć ukończone 21 lat ! Koszt wynajmu samochodu to ceny zaczynające się już od około 40 dinarów. Koszt jest bardzo podobny do innych krajów jakie najczęściej wybieramy na wakacje. 🚗

AUTOBUS: Do wyboru mamy także autobus miejski. I to także będzie dobry wybór ! W Tunezji istnieją autobusy lokalne oraz międzymiastowe. Które wybierzemy? To wszystko zależy od nas i od końcowego celu naszej podróży. 😉 Autobus lokalny często nie ma obowiązującego rozkładu jazdy, jeździ dość nieregularnie i nie ma rozpisanej trasy. Połączenia autobusowe obejmują obszar całego kraju, a ważny bilet autobusowy kupimy  u kierowcy.

Niestety niezbyt miłym akcentem w podróżowaniu autobusem zdecydowanie będzie dające nam w kość ciepło jakie jest na zewnątrz. Podczas gdy na termometrze widzimy magiczne 38 st. Celsjusza w środku „blaszanej puszki” temperatura będzie jeszcze wyższa. Jeśli jednak jesteśmy wytrzymali co do temperatury ta opcja podróżowania powinna przypaść nam do gustu.

AUTOSTOP: Dla odważnych to na prawdę extra opcja, jednak wielu z nas nie jest aż tak odważnym. 😛 Autostop złapiemy bez problemu,  do tego w większości przypadków będzie on bezpłatny.

METRO: Nie jest to klasyczna kolejka podziemna, a tramwaj poruszający się wydzielonym pasem ruchu – wygodny i szybki sposób by wydostać się z centrum miasta. Sieć metra składa się z 32 km linii oraz 47 przystanków.
Linie w zależności od trasy kursują od 4 rano do 23 w nocy. ”Tramwaje” kursują bardzo często dlatego jeśli nie zdążymy na zaplanowany sobie wcześniej tramwaj bez problemu możemy poczekać kilka minut na nadjeżdżający następny pojazd.

TAKSÓWKA: A może taksówka będzie najlepszym wyborem na przemieszczanie się po mieście? Spotykamy je praktyczni na każdym kroku, dlatego ze znalezieniem ich nie będziemy mieć żadnego problemu. W Tunezji są one naprawdę bardzo popularne a ich ceny są bardzo przystępne. Jednak jeśli podróżujemy nocą (21.00 – 05.00) ceny mogą wzrosnąć nawet o 50%, dlatego przed podróżą warto dogadać się z kierowcą aby na koniec podróży nie być zbytnio zdziwionym.  Można spotkać się z taksówkami z licznikiem oraz bez. Przy tych pierwszych należy przy wejściu poprosić kierowcę o jego włączenie jeśli tego nie zrobił. W przypadku tych, w których nie ma taksometru zasada ogólna jest taka, że płaci się od osoby. Cenę tu należy ustalić jeszcze przed wejściem do taksówki. Ceny za przejazd taksówką często porównywane są do ceny za bilet autobusowy, dlatego koszt jest naprawdę niewielki (1,5 – 3 diramów).

W Tunezji mamy na prawdę wiele opcji do wyboru jeżeli chodzi o spędzanie wolnego czasu. Turyści zawsze dzielą się na dwa typy: tych którzy zawsze maja pełno energii, chcą zwiedzić i zobaczyć jak najwięcej, a także tych którzy pragną tylko błogiego lenistwa przy hotelowym basenie. Rozumiemy i tych i tych ! 😊😊 Każdy ma swoje upodobania i czasem po protu najbardziej pragnie niczego innego jak w ciszy i spokoju  odpocząć od zakręconego dnia codziennego.  Jeśli jednak nie możesz usiedzieć na miejscu i chcesz ZWIEDZAĆ … zobacz nasze propozycje ! 🧡🧡

🌴 Tunis – centrum kulturalne, turystyczne i komunikacyjne, czyli położona na zachodnim brzegu Jeziora Tuniskiego – stolica Tunezji. To tętniące życiem miasto, które zachwyci nas swoją wyjątkową historią i klimatem. Z pewnością zachwyci nas mieszanka stylów architektonicznych i niezwykłe zderzenie dwóch światów.

Można powiedzieć, że otoczona wysokimi murami medyna Tunisu to historyczne i duchowe serce stolicy. To labirynt wąskich uliczek i gwarnych targów. Cała dzielnica handlowa została w roku 1979 wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Miasto o typowej, pełnej temperamentu, orientalnej atmosferze. Bywa określane mianem „perły Sahelu”.

🌴 Sidi Bou Said –  jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Tunezji !  Znane jest z „pocztówkowych” widoków – bielutkich domów z niebieskimi okiennicami i drzwiami, romantycznych uliczek, pięknych ogrodów, kotów wylegujących się na parapetach, uroczego portu.   Powstało ono na klifie w miejscu dawnego ribatu, czyli twierdzy z IX wieku. Jego położenie na wzniesieniu, tuż nad morzem spowodowało, że zamieszkali tu berberyjscy wojownicy, strzegący dostępu do Ifrikiji od strony Morza Śródziemnego.

Co w Sidi Bou Said jest tak niezwykłego? Niezaprzeczalnie przepiękny krajobraz biało-błękitnego nadmorskiego miasteczka, z którego nie chce się wyjeżdżać ! WYJĄTKOWY KLIMAT !

🌴 Thugga – stanowisko archeologiczne w północnej Tunezji, w 1997 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W starożytności było to miasto punickie, następnie numidyjskie i rzymskie. Podupadło w okresie Bizancjum, ostatecznie opuszczone pod okupacją Wandalów. Do ciekawszych obiektów należy mauzoleum Atebana, kapitol oraz teatr rzymski, w którym obecnie wystawia się klasyczne dramaty podczas letnich festiwali.

🌴 Amfiteatr w El Jem – imponujący amfiteatr jest drugim co do wielkości tego typu obiektem na świecie. Powstał w III wieku naszej ery i niegdyś był w stanie pomieścić nawet 35000 widzów.


Na terenie amfiteatru, położonego w niewielkiej miejscowości El Jem, do dzisiaj organizowanych jest wiele prestiżowych imprez kulturalnych, m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Symfonicznej.

🌴 Tozeur: oaza pośród pustyni – to miasto wzniesione na pustyni i ściśle przylegające do ogromnej oazy liczącej paręset tysięcy drzew palmowych. Wciąż zachwyca, fascynuje i pozwala na chwilę odosobnienia. Palące promienie południa wypełniają aleje miasta, oświetlając uliczki historycznych dzielnic i wysokie fasady zbudowane z jasnej cegły. Bajka !

Atrakcji w tym wyjątkowym kraju jest na prawdę co niemiara, jednak każdy z was musi zadecydować która interesuje was najbardziej i na zobaczeniu czego najbardziej wam zależy ! Przed wyjazdem do Tunezji warto wiedzieć na co powinno się zwracać uwagę, poznajcie też najfajniejsze ciekawostki o jakich część z was pewnie nie słyszała  ! 

  • Najpopularniejszym sportem jest piłka nożna.

  • Najwyższym szczytem jest Dżabal asz-Szanabi, 1 544 m n.p.m.

  • Motto kraju – “Porządek, Wolność, Sprawiedliwość”.

  • Narodowym alkoholem jest boukha.

  • W Al-Dżamm znajduje się trzeci co do wielkości amfiteatr na świecie, który zachował się w lepszym stanie niż Koloseum.

  • W miejscowości Tatawin robiono zdjęcia do filmu „Gwiezdne Wojny”. Wykorzystane zostały do stworzenia planety Tatooine.

  • Nazwa Tunezja wywodzi się od fenickiej bogini Tanith

  •  Nie ma tu zasad ruchu drogowego, każdy jeździ jak chce np. pod prąd – to u nich oczywiste. W praktyce przepisy istnieją, lecz nie są przestrzegane.

  • Domy, które stoją w stanie surowym są gotowe do zamieszkania. To, że nie ma dachów to nic, rzadko padają tam deszcze, a Tunezyjczycy nie muszą płacić podatków, zawsze może powiększyć się rodzina i wtedy łatwiej dobudować.

  •  Kobieta prowadząca sama samochód o zmierzchu nie ma prawa być zatrzymana przez policję.

🧡🧡 Jeśli potrzebujesz słońca, czystych plaż i ciekawych smaków za rozsądną cenę to Tunezja może być idealnym wyborem i świetną odskocznią od codzienności! Dlatego sprawdzane przez nas hotele, ich wyposażenie, wystrój czystość … WSZYSTKO SPRAWDZALIŚMY ! Wszystko z myślą o Was ! Sprawdź nasze propozycje !  🧡🧡 

Podczas tego wyjazdu naszym hitem został hotel…

1). TUI BLUE Palm Garden 5*  – Extra nowocześnie wyposażony obiekt położony bezpośrednio przy plaży. Z myślą o najmłodszych przygotowano gry i zabawy oraz ciekawe zajęcia w klubach dla dzieci i nastolatków.

pełen profesjonalizm ze strony obsługi ! Super hotel pod każdym względem: pokoje, animacje, atrakcje dla gości – wszystko na tip top ! 😊 My zdecydowanie polecamy !

2).Royal Garden Palace 5* –  położony jest tylko 250 m od piaszczystej plaży. Zapewnia moc atrakcji dla gości: bogaty program zajęć sportowych i rozrywkowych ! Dla najmłodszych znajdą się świetne animacje.  Spokój cisza, nie ma uciążliwych turystów, głośniej muzyki dlatego hotel z pewnością spodoba się rodzinom z dzieciakami. Obsługa w restauracji fantastyczna! Ogród pięknie zadbany, czyściutki basen, toalety i cały teren.

Z przydatnych rzeczy w hotelu znajduje się nawet bankomat , sklepiki z pamiątkami , kosmetykami – jeśli czegoś nam zabraknie dostaniemy to wszystko na miejscu !

3). Welcome Meridiana Resort 4* – liczne zajęcia sportowe, takie jak nauka tańca czy waterpolo. Możliwość wzięcia udziału w zabiegu thalassoterapii w miejscowym spa ucieszy osoby, które pragną się zregenerować w czasie wyjazdu. Niedaleko hotelu znajduje się także pole golfowe. 😊😊

Hotelik bardziej skierowany do osób młodych, naszym zdaniem nie spodoba się zbyt osobom starszym. Fajne czyściutkie pokoje, i świetna miła obsługa !

4). Club Palm Azur 4* – o idealny wybór na rodzinne wakacje. Dla spragnionych relaksu przygotowano tarasy słoneczne, zadbany ogród oraz strefę spa. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mają mega ofertę do dyspozycji ! Dzieciakom na pewno spodobają się extra zjeżdżalnie w basenie ! Pokoje fajne, czyściutkie i codzienne sprzątane.

5). Marhaba 4* – hotelik położony zaledwie 10 min od Sousse, ok. 10 min do Port El Kantaoui. Goście wypoczywający w tym obiekcie mogą skorzystać z basenu zewnętrznego, zadbanego ogrodu lub jacuzzi. Animatorzy starają się jak mogą  – dlatego animacje są naprawdę super.

6). TUI SENSIMAR Scheherazade 4* – wszystko super !  Pyszne jedzonko, świetna obsługa i super czyściutkie pokoje ! Hotel urządzony jest w arabskim stylu. To miejsce z pięknymi basenami i prywatną plażą, zlokalizowaną pomiędzy Sousse i Port El Kantaoui, spodoba się tym, którzy szukają spokojnego odpoczynku.

Miłośnicy aktywnego spędzania czasu także nie będą się tu nudzić !  Hotel otrzymał wyróżnienie Wybór Roku 2018 w portalu TripAdvisor. Nic dziwnego.😊😊

7). Diar Lemdina 4* –  codzienne wieczorne animacje są tutaj świetną rozrywką! Jedzonko – super; świeże owoce (brzoskwinie, winogrona, śliwki, gruszki, jabłka, daktyle i wieeele innych)a do każdego posiłku winko(różowe białe czerwone).

 To idealna propozycja dla rodzin z dziećmi jak również dla osób podróżujących w parach lub w gronie znajomych.   Uzupełnieniem sielskich wakacji będzie urozmaicony program rozrywkowy i animacyjny oraz wieczorami muzyka na żywo.

8). Paradis Palace 4* – hotel zdecydowanie dla gości poszukujących zabawy i relaksu. Zadbany i nowoczesny, czyste i zadbane pokoje. Super animatorzy i extra zabawa.

Pośród ogrodu znajduje się rozległy kompleks basenowy z miejscami do opalania i relaksu. 😊😊 W hotelu panuje bardzo miła, rodzinna atmosfera. Super hotel. 😉

Sprawdźcie koniecznie nasze propozycje  na boskie wakacje w Tunezji! Mamy dla was przygotowane wiele propozycji, znajdziesz je tutaj ! 💚

Koniecznie pamiętaj o obserwowaniu NAJLEPSZEGO instagrama i bądź z nami na bieżąco ! 👉👉 Najlepszy Instagram ❤

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *