Kolumbia💙

W kwietniowy chłodny dzień przenosimy się do słonecznej, kolorowej Kolumbii, którą odwiedziliśmy pierwszy raz…. destynacja nie jest jeszcze zbyt popularną opcją wśród polskich poszukiwaczy przygód. Kraj jest zlokalizowany w północno-zachodniej części Ameryki Południowej, pachnący kawą i urzekający bujną roślinnością. Na miejscu czeka na nas szansa na doświadczenie kolumbijskiej gościnności, i rozbrzmiewających rytmów latynoskiej muzyki. Tereny tego latynoskiego państwa zamieszkuje ok. 51 mln ludności hiszpańskojęzycznej, w większości wyznającą chrześcijaństwo. Jeżeli chodzić o pogodę to kierunek oferuje pełne spectrum klimatu od przyjemnego chłodu dla miłośników świeżego, rześkiego powietrza po upalne 35 stopni na północy u wybrzeży Cartageny. Na pewno należy wspomnieć o dużej poprawie bezpieczeństwa w ostatnich latach, Kolumbijczycy bardzo dbają o komfortowy wypoczynek turystów i bajeczne wspomnienia z odwiedzin w ich państwie.

Najważniejsze informacje praktyczne:

Pilot: najczęściej turyści objęci są opieką polskiego rezydenta, do zadań którego należy pomoc przy przylocie, wylocie oraz podczas pobytu (nie dotyczy ofert z dojazdem własnym). Rezydent przyjmuje zapisy na wycieczki lokalne.

Czas przelotu: Warszawa-Cartagena de Indias lotem bezpośrednim ok.11h

Czas lokalny: GTM (-5h do czasu polskiego)

Wizy: Dla obywateli Polski wiza nie jest wymagana dla wjazdów turystycznych do 90 dni. Paszport musi być ważny Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu.

Klimat: Kolumbia znajduje się w strefie klimatu równikowego, Polecanym okresem czasu na wylot jest przedział od listopada do marca.

Religia: chrześcijaństwo w przeważającej części

Waluta: peso kolumbijskie

Język urzędowy: hiszpański

Podatek turystyczny: Wszyscy podróżujący zagraniczni (w tym obywatele Kolumbii) muszą zapłacić podatek wyjazdowy w wysokości 34 USD, jeśli przebywają krócej niż jeden miesiąc . W przypadku dłuższego pobytu wymagane jest 66 USD. Aby opuścić Kartagenę, potrzeba 111 dolarów. Sprawdź u linii lotniczej, czy uwzględniają podatek wylotowy w swoich stawkach.

Napiwki: W niektórych barach, kawiarniach i klubach nocnych oraz w restauracjach i hotelach do podanych cen doliczane jest 10-15% za obsługę. Kwota ta jest doliczona do rachunku. Przyjęte jest jednak zostawianie kelnerowi dodatkowego napiwku w wysokości 5% łącznej kwoty rachunku.

Plaże: piaszczyste z białym piaskiem.

Szczepienia: Podróżujący do Kolumbii z Polski nie mają obowiązku wykonania żadnych szczepień ochronnych. Jednak przed wyjazdem do Kolumbii warto rozważyć szczepienia zalecane przeciwko: błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTaP), durowi brzusznemu, WZW A i B, wściekliźnie czy żółtej febrze.

Propozycja wycieczki objazdowej Kolumbia

Podróż będzie dostępna od listopada 2024 do marca 2025

Smakowanie tego latynoskiego kraju rozpoczynamy od zanurzenia się w rytmie jednego z najważniejszych miast basenu Morza Karaibskiego – Cartagenny. W czasach kolonialnych Hiszpanie na terenie miasta gromadzili skarb i łupy rabowane na terenie Ameryki Południowej przez co miasto borykało się z częstymi najazdami piratów. Podczas spaceru po starówce miasta (San Diego) podziwiamy liczne domy kolonialne, kościoły, parki i zapierające dech w piersiach kolorowe domy. Najbogatszego życia dzielnicy możemy doświadczyć w karaibskie ciepłe wieczory, kiedy to otwierają się małe lokalne bary i restauracje z których rozbrzmiewają tropikalne dźwięki muzyki latynoskie, a okolica żyje gorąca salsą.

W kolejnym dniu transferem lotniczym przenosimy się do stolicy-Bogoty, która leży na wysokości 2640 m n.p.m. Statystyki liczby ludności tej ogromnej metropolii robią wrażenie., ponieważ zamieszkuje ją ponad 7 milionów ludzi. Miejsce te charakteryzuje się zestawieniem dzielnic oszałamiającego bogactwa i terenami ubóstwa. Przestrzeń stolicy jest wypełniona różnymi interesującymi muzeami, był czas na podziwianie ciekawej sztuki w muzeum Botero słynącego z zamiłowania do krągłości m.in. mogliśmy podziwiać obraz otyłej Mona Lisy. Znalazł się też czas na prawdziwą 'gorączkę złota” podczas odwiedzin muzeum złota, które posiada największą kolekcje złotych wyrobów i biżuterii (ok. 35 tyś eksponatów).

Mieliśmy okazje również odwiedzić dzielnice La Candelaria charakteryzującą się bogatą architekturą starych domów nawiązująca do hiszpańskiego baroku kolonialnego. Kolejnego dnia naszej kolumbijskiej przygody udaliśmy się do ujmującego miasteczka Salento w którym mieliśmy okazje spróbować lokalnej kawy nazywanej tinto, miejsce idealne do zwolnienia tempa życia i rozkoszowania się widokiem barwnych balkonów. W pobliżu Salento leży dolina palm woskowych Valle de Cocora wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Kolumbii możemy spotkać 324 gatunki palm. Następnego dnia samolotem przenieśliśmy się do miasta Pablo Escobara – Medellin, kolejką miejską udaliśmy się nad comunas – barwne, charakterystyczne osiedla w biedniejszej części miasta. Najbardziej znaną jest Comuna 13 która niegdyś była osławiona z działalności karteli narkotykowych, a dziś jest symbolem zmian, nadziei na lepsze „kolumbijskie jutro”. W dzielnicy możemy podziwiać kolorową sztukę uliczną, mieszkańcy stawiają na zmiany i różne inicjatywy społeczne.

Po śniadaniu kolejnego dnia wyruszyliśmy do Guatape – miejscowości znanej z formacji skalnych zanurzonych w malowniczym jeziorze z bogatą linią brzegową. Tereny będą nie lada gratką dla bajecznych instagramowych zdjęć, ponieważ tereny Guatape to nie tylko natura ale również uliczki w kwiecistych inspirujących barwach, ozdobione płaskorzeźbami często przedstawiające motywy np. zwierzęce. Na miejscu znalazł się też czas dla osób lubiących wyzwania i aktywność fizyczną, ponieważ pokonaliśmy 600 schodów aby wejść na samą górę, i podziwiać niesamowity widok na zatoczki i monolity skalne. Na koniec odwiedzin Guatape uczestniczyliśmy w rejsie po jeziorze powstałym przez zbudowanie tamy Guatape.

Podczas podróży zawędrowaliśmy również do Parku Narodowego Tayrona, mogliśmy tam doświadczyć uroków prawdziwego życia dżungli z widokiem na las palm kokosowych i piaszczystych białych plaż uznawanych z najpiękniejsze na naszym globie. W Parku tym pasmo górskie Sierra Nevada de Santa Marta schodzi do Morza Karaibskiego i widok jest obłędny. Po terenie Parku Tayrona można się poruszać wyłącznie pieszo lub konno. Do dnia dzisiejszego kraina jest zamieszkiwana przez rdzenne plemię indiańskie – Kogi.

Chwilę wytchnienia odnaleźliśmy w ostatnim dniu naszej Kolumbijskiej przygody na archipelagu Wysp Różańcowych opływanych przez wody krystalicznego błękitu., które są domem dla bogatej fauny i flory morskiej takiej jak egzotyczna koniki morskie, delfiny czy żółwie i kraby. Archipelag leży w pobliżu wybrzeży Kolumbii i charakteryzuje się łagodnym niezmiennie ciepłym klimatem. Całkiem niedawno u wybrzeży wysp odnaleziono zatopiony wrak hiszpańskiej marynarki zatopiony tam 300 lat temu.

Podsumowując nasza Kolumbijska przygoda upłynęła nam pod znakiem smakowania lokalnej atmosfery kolorowych roztańczonych uliczek oraz bujnej niezwykle zielonej natury mieszającej się z błękitna głębią karaibskiej wody. Kierunek będzie perfekcyjnym wyborem dla osób lubiących aktywny wypoczynek przeplatany z błogim lenistwem i spacerami po rajskich plażach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *