Spotaniczny wyjazd na drugi koniec świata…

Decyzje o naszym wypadzie na ten odległy kontynent podjęliśmy bardzo spontanicznie…ale absolutnie nie pożałowaliśmy spędzonego tam czasu- bo było rewelacyjnie. Nasz pobyt W Sydney trwał potrwał 5 dni i był dodatkowym „skromnym” przystankiem podczas pobytu na sąsiednim Azjatyckim kontynencie. 

Kiedy jest najlepszy czas na odwiedzenie Australii…?

Ten odległy kontynent charakteryzuje się trzema różnymi strefami klimatycznymi: na północy występuje klimat tropikalny, w centralnej części zastanie nas klimat pustynny, a w południowej części mamy klimat umiarkowany. W zależności od tego, który region Australii mamy w planie odwiedzić powinniśmy indywidualnie wybrać miesiąc odwiedzin.

 Lato na Półkuli Południowej trwa od początku grudnia do końca lutego – temperatury wtedy oscylują w granicach 30-35 C.

Jeżeli zależy wam na typowych city breakach i eksploracji najsłynniejszych miast Australii jak Melbourne, Sydney czy Perth położonych na południu to polecamy wybrać się w okresie od października do końca lutego. Temperatura powietrza w tym regionie oscylują między 25 a 30 °C., natomiast temperatura wody waha się w granicach 18-22 °C., miesiące te są uznawane za raczej suche chodź mogą wystąpić niewielki opady deszczu. Idealnym okresem na odwiedzenie tego regionu są np. święta Bożego Narodzenia , Sylwester oraz ferie zimowe.

Dla fanów pustynnych krajobrazów oraz wyjątkowych czerwonych formacji skalnych występujących w centralnej części kraju polecamy podróż od kwietnia do września ze względu na niższe temperatury powietrza (15-25 °C) i małe ryzyko opadów. Warto jednak podkreślić że ten region charakteryzuje się wysokimi amplitudami powietrza (noce są zimne w granicach 0 °C szczególnie w wyższych partiach gór).

Ci z was którzy marzą o odwiedzeniu północnych terenów będących rdzennym miejscem zamieszkiwania Aborygenów polecamy odwiedzić tą część Australii w sezonie od maja do września. Miesiące te charakteryzują się porą suchą na w północnej części a temperatury wahają się między 20-30 °C.

Istotną informacją dla zainteresowanych zobaczeniem Wielkiej Rafy Koralowej jest fakt że można nurkować praktycznie cały rok, ale istnieją miesiące charakteryzujące się wyjątkową przejrzystością (od marca do czerwca warunki stabilne, a przejrzystość wody perfekcyjna). Październik oraz listopad możemy również wyróżnić jako dobra pora sprzyjająca podwodnej eksploracji ze względu na cieplejszą temperaturę wody.

W czasie naszego wypadu odwiedziliśmy znaną w całej Australii plaże BONDI BEACH i tu taka ciekawostka, według National Geographic została ona zakwalifikowana jako jedna z 8 najlepszych miejskich plaż na świecie.

Pytania i odpowiedzi – czyli mini przewodnik przed podróżą do Australii 

– Jaka jest różnica czasowa na Australii?

W przypadku wyboru tego kierunku, mamy kilka stref czasowych zachodnie wybrzeże to (GMT+8) , środkowa część to (GMT+9) , a wschodnia to już (GMT+10)

– Jakie gniazdka są w Australii?

Gniazdka: Typ I – uziemiony standard Chiny/Australia. Napięcie wejściowe: 100V – 250V. obciążenie: 10 A. Moc znamionowa: 100V – 1000W / 250V – 2500W.Adaptery są dostępne w hotelach lub w sklepach ze sprzętem elektronicznym, ale polecamy zaopatrzyć się w przejściówki przed wyjazdem.

– Położenie kraju

Jest położona na półkuli wschodniej i południowej, otoczona wodami Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Najdalej na północ wysuniętym punktem Australii jest Przylądek Jork, na południe Przylądek Wilsons Promontory. Znaczna część kraju charakteryzuje się niską rzeźbą terenu. Tereny są znane na całym świecie z Wielkiej Rafy Koralowej, terenów pustynnych, lasów tropikalnej, oraz gatunków endymicznych.

– Język na wyspie

Oficjalnym językiem jest angielski, a dokładniej jego lokalna, australijska odmiana. Język ten jest używany przez blisko 80% populacji, zaś inne języki jakimi posługuje się ludność to chiński, włoski, i grecki, natomiast znaczna część imigrantów jest dwujęzyczna.

– Bezpieczeństwo na miejscu ?

Australia jest ogólnie bardzo bezpiecznym i przyjaznym miejscem do życia i nauki, stale plasując się wśród najbezpieczniejszych krajów na świecie. Warto jednak zachować większą ostrożność w dużych miastach/ zatłoczonych miejscach, ponieważ jak to w takich miejscach jest większe ryzyko kradzieży kiszonkowych.

– Jak poruszać się po wyspie ?

Latanie to najlepszy sposób na pokonanie dużych odległości w Australii w krótkim czasie. Australijskie linie lotnicze – w tym Qantas, Virgin Australia, Jetstar i Rex – obsługują wszystkie stolice stanów i wiele miast regionalnych, dzięki czemu podróżowanie między kultowymi miejscami podróży w Australii jest łatwe.

– Wtyczki / prąd ?

Wtyczka typu I, z dwoma płaskimi bolcami w kształcie litery V i uziemieniem, jest standardem między innymi w Australii, Nowej Zelandii i Argentynie.

– Czy potrzebna będzie wiza ?

Każdy obcokrajowiec przyjeżdżający do Australii musi otrzymać wizę. Od października 2008 r. władze Australii wprowadziły dla obywateli wszystkich państw Unii Europejskiej nowy, uproszczony system aplikacji wizowych eVisitor.

– Czy są wymagane szczepienia ?

Europejczycy nie mają obowiązku szczepień, wyjątkiem jest bezpośrednia podróż z niektórych krajów Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej.

– Placówki dyplomatyczne

W Australii znajdują się Ambasada RP w Canberze oraz Konsulat Generalny RP w Sydney. Państwa podlegające kompetencji terytorialnej Ambasady to Australia, Fidżi, Papua-Nowa Gwinea, Nauru, Vanuatu, Wyspy Salomona. 

Konsul RP w Canberze

Okręg konsularny Konsula RP w Canberze obejmuje Australijskie Terytorium Stołeczne (ACT).

Konsulat Generalny RP w Sydney

Okręg konsularny Konsulatu Generalnego RP w Sydney obejmuje Australię (poza Australijskim Terytorium Stołecznym – ACT), Fidżi, Papuę-Nową Gwineę, Nauru, Vanuatu, Wyspy Salomona

 

Zastała nas malownicza plaża w kształcie przypominającym półksiężyc, pokryta białym piaskiem – wszystko to wymieszane z lazurem mieniącej się wody i otoczone pasem zieleni nieopodal piasku.

Nazwa miejsca wywodzi się od słowa „bondi” z jeżyka aborygeńskiego i wolnym tłumaczeniu oznacza „woda rozbijająca się o skały”

W okolicach Bondi każdy znajdzie coś dla siebie od wyśmienitych warunków do surfowania po biały piasek, bary kawiarnie i butikowe uliczne stoiska. Zaraz obok Bondi naszym oczom ukazał się kultowy widok Iceberg Bondi Beach Czyli słynne baseny skalne zaraz przy plaży.

Kompleks składa się z dwóch akwenów – 50m basenu do pływania oraz mniejszego dla dzieci.

Długi basen z plażą i oceanem w tle to jeden z najczęściej fotografowanych basenów na świecie.W ciągu tych kilku wspaniałych dni leniwie spacerowaliśmy ulicami Sydney, jednocześnie zażywając kąpieli słonecznych i obserwując codzinne życie sydneyczyków.

Nie moglibyśmy opuścić Australii bez spotkania chyba najsłynniejszego zwierzaka zamieszkującego tamte tereny – oczywiście udaliśmy się na spotkanie z małymi kangurami, te sympatyczne stworzenia były skore do figli i zabaw i dały nam dużo radości jednego słonecznego popołudnia.

Podsumowując mimo że nasz pobyt na tym odległym kontynencie był stosunnkowo dość krótki to bardzo ciepło wspominamy naszą spontaniczną przygodę w Australii i obiecujemy wrócić jeszcze w przyszłości, aby poznać innne zakątki tego fascynjącego kawałka świata.

Hotele, które odkryliśmy podczas podróży

  • Four Seasons Hotel Sydney 5*****

    Nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszego zakwaterowania - ugościła nas słynna sieć hoteli FOUR SEASON SYDNEY. Hotel jest położony w wyśmienitej lokalizacji, w samym centrum miasta nieopodal przylądka Bennelong Point na którym znajdziemy słynny symbol miasta jak nie całego [...]