Bajkowa podróż do Państwa Środka…
My naszą podróż do Chin odbyliśmy w ramach programu wycieczki objazdowej – Cesarskie Miasta z eccotravel. Bardzo polecamy akurat ten program z uwag na bardzo rozbudowaną wersje – jest to 13 dni bardzo aktywnego zwiedzania. Zdecydowanie nie są to Chiny w pigułce – my byliśmy zachwyceni.
Mamy dobrą wiadomość dla tych z was, którzy lecą do Chin aby zobaczyć prawdziwe symbole tego kraju takie jak wielkie metropolie jak Szanghaj czy Pekin oraz Wielki Mur Chiński – robią niesamowite wrażenie na żywo i absolutnie was nie rozczarują.
Chiny to przed wszystkim bardzo bogata historia rozciągnięta na przestrzeni tysiąca lat – my mieliśmy przyjemność zwiedzić bardzo dużą ilość pałaców m.in był to:
- Pałac Pokoju i Harmonii – jeden z największych i najważniejszych klasztorów buddyzmu tybetańskiego na świecie. Został zbudowany w XVII wieku, stanowił pierwotnie dom dworskich eunuchów, a następnie rezydencję przyszłego cesarza Yongzhenga.
- Letni Pałac założony przez cesarza Qianlong w 1750 roku. Ten zespół pałacowy, zwany inaczej „Ogrodami Pielęgnowania Harmonii”, urzeka rozmachem i przepychem.
- Pałac Cesarski będący rezydencją 24 cesarzy z dynastii Ming i Qing. Park Jingshan – panorama miasta i Cesarskiego Pałacu ze słynnego Wzgórza Węglowego.
- Plac Bramy Niebiańskiego Spokoju (Tiananmen) – najważniejszy plac „Państwa Środka”, na którym znajduje się Mauzoleum Mao Zedonga i sąsiadujący z gmachami Parlamentu oraz Muzeum Narodowego.
Entuzjaści zwiedzania muzeum podczas wycieczek objazdowych, także będą bardzo zadowoleni – my szczególnie polecamy wizyte w „Świecie Pereł” – poznacie tutaj techniki hodowli pereł śródlądowych i będziecie mieli okazje dokonać zakupu biżuterii.
Fani sprawdzania i smakowania kuchni świata będą mieli swój moment m.in możecie spróbować słynnej kaczki po pekińsku podczas obiadokolacji czy degustować 16 rodzajów tradycyjnych chińskich pierożków podczas „pierożkowego bankietu”. Lubiących aktywność fizyczną zapraszamy na uczestniczenie w porannych warsztatach słynnego Ta Chi oraz zgłębianie tajemnic chińskich sztuk walk.
Z naszego doświadczenia możemy doradzić , abyście wybierali dłuższe programy wycieczek do Chin – 14 dni i dłużej to optymalny czas na eksploracje tego zagadkowego kraju.
Kiedy jest najlepsza pora żeby odwiedzić Chiny?
Z Uwagi na bardzo rozległy teren Chin, przed odpowiedzią na to pytanie musimy przemyśleć, którą część kraju mamy w planie odwiedzić, lub przeanalizować plan naszego wyjazdu zorganizowanego u jednego z touroperatorów. Państwo to leży w 3 strefach klimatycznych, idąc od południa mamy klimat – zwrotnikowy , po przez klimat podzwrotnikowy w centralnej części aż po klimat umiarkowany na północy kraju.
Zatem możemy śmiało stwierdzić, że temperatury nie są tam jednolite, a pogoda może zaskoczyć. Obszar Tybetu i pasm górskich polecamy odwiedzić w nasze polskie lato z uwagi na przyjemne panujące tam wtedy temperatury, idealne na aktywne zwiedzanie.Najbardziej optymalne warunki do zwiedzania i odczuwania specyfiki północnej części Chin panują od czerwca do września, gdy termometry pokazują od 20 do 30 stopni Celsjusza. Odradzamy eksploracje Północnej części Chin, ponieważ temperatury spadają w okolicy -40 stopni Celsjusza.
Lato w Środkowej części, możemy porównać do europejskiego upalnego lata trwa tam od maja do października – to dobry moment dla tych z was którzy kochają temperatury powyżej 30 stopni. Dobry moment to również okolice marca i listopada – temperatura jest odpowiednia do zwiedzania bardziej ” wiosenna”.
Jeżeli chodzi o południe Chin to najlepszą porą będzie nasza jesień , wówczas będzie czekać na was tam 25 stopni.
Kiedy odwiedzić dwa najsłynniejsze miasta Chin : Szanghaj i Pekin?
Szanghaj leży w klimacie umiarkowanym ciepły, to znaczy że możemy wyróżnić 4 pory roku tak jak u nas w Polsce. Szczyt turystycznego przypada na lipiec oraz sierpień, więc jeżeli nie lubicie zwiedzać dużych metropolii w tłumach polecamy ominąć ten okres.
Lato w Pekinie jest parne, duszne i gorące jest również wtedy najwięcej deszczu , naszym zdaniem dobrą porą będzie okres od marca do maja oraz październik oraz listopad.
Pytania i odpowiedzi – kilka przydatnych informacji przed podróżą do Chin…
– Jaka jest różnica czasowa między Polską a Chinami
Chiny są w strefie GMT+8, zegarki przestawiamy o 7 godzin do przodu.
– Jakie gniazdka są w Chinach?
Gniazdka elektryczne w Chinach są inne niż w Polsce i Europie. Potrzebne są przejściówki podobne jak do tych w USA i Japonii.
– Gdzie leżą Chiny?
Chiny swym ogromnym obszarem zajmują część Azji Środkowej i obszar Azji Wschodniej. Od strony wschodniej oblewają je wody Oceanu Spokojnego (Morze Wschodniochińskie w północnej części i Morze Południowochińskie w południowej części, oraz Morze Żółte, które oddziela ten kraj od Półwyspu Koreańskiego).
– Język
Do dziś szacuje się, że język mandaryński jest pierwszym językiem dla około 70-80% ludności Chin. Stanowi on zatem język urzędowy, Stosunkowo niską znajomość języka angielskiego można zaobserwować w Chinach.
– Bezpieczeństwo na miejscu ?
Chiny są krajem dość bezpiecznym mimo to należy zachować zdrowy rozsądek i chronić siebie oraz swój bagaż. Na baczności trzeba mieć się przede wszystkim w miejscach gdzie często uczęszczają turyści, czy w środkach komunikacji miejskiej.
– Transport po Chinach
Chiny są krajem dość bezpiecznym mimo to należy zachować zdrowy rozsądek i chronić siebie oraz swój bagaż. Na baczności trzeba mieć się przede wszystkim w miejscach gdzie często uczęszczają turyści, czy w środkach komunikacji miejskiej.
– Wtyczki / prąd ?
W Chinach istnieją trzy powiązane typy wtyczek, typy A, C i I. Typ wtyczki A to wtyczka, która ma dwa płaskie równoległe bolce, typ wtyczki C to wtyczka, która ma dwa okrągłe bolce, a typ wtyczki I to wtyczka, która ma trzy płaskie bolce w trójkątnym wzorze. Chiny działają na napięciu zasilania 220 V i częstotliwości 50 Hz
– Czy potrzebna będzie wiza ?
W okresie od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2025 r. obywatele RP posiadający zwykłe paszporty będą mogli podróżować do Chin bez wiz na okres nie dłuższy niż 15 dni. O decyzji poinformowano 24 czerwca br., po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem w Pekinie.
– Czy są wymagane szczepienia ?
Chiny nie wpuszczają chorych na gruźlicę, trąd, tyfus i cholerę, osób chorych wenerycznie, a także chorych psychicznie. Od czasu epidemii SARS, tj. od kwietnia 2003 r., podróżni muszą zgłaszać chińskim służbom sanitarno-epidemiologicznym takie objawy, jak: wysoka gorączka, kaszel, symptomy przeziębienia. Elektroniczne skanery mierzą temperaturę ciała wszystkim podróżnym przybywającym do Chin.
W Chinach nadal odnotowuje się zwiększoną liczbę zachorowań na żółtaczkę pokarmową typu A. Warto zaszczepić się profilaktycznie. Turyści często uskarżają się na biegunki i zatrucia pokarmowe. Przyczyną takich dolegliwości jest najczęściej żywienie się w miejscach, które nie przestrzegają norm sanitarnych.
– Waluta i płatności
Formalna nazwa chińskiej waluty to renminbi, co oznacza „waluta ludowa”, jednak powszechnie używa się nazwy juan. W języku chińskim słowo juan oznacza po prostu „pieniądz”. Jeden juan chiński (renminbi) dzieli się na 10 jiao, a jeden jiao – na 10 fenów.
Jeśli planujesz przebywać w Chinach dłużej niż kilka dni, rozważ skorzystanie z aplikacji WeChat albo Alipay. Obecnie można już dodać do nich europejskie karty i płacić za pomocą kodów QR. Niemniej, są poważne ograniczenia, np. z nie-chińskiej karty nie wolno wykonać transferu na konto prywatne (a jedynie firmowe).
Mitem jest, że Wielki Mur Chiński jest widoczny z kosmosu gołym okiem. Pierwsza na ten temat wzmianka pojawiła się w książce Richarda Halliburtona z 1938 rok, a więc na długo przed pierwszym lotem załogowym na Księżyc. Rozmiary muru oczywiście są imponujące – cała, pochodząca z III w.p.n.e. fortyfikacja, ma 2400 km długości, 4-16 m wysokości i średnio prawie 5 m szerokości (10 m w najszerszych miejscach). Eksperci są zgodni, że obiekty o minimalnej szerokości 30 metrów mogą zostać dostrzeżone z odległości około 100 km, dlatego WIelki Mur Chiński nie może zostać przez astronautów i kosmonautów dojrzany.