Kraina Świętego Mikołaja…
Niezwykła szansa aby spotkać świętego Mikołaja… już teraz staje się to możliwe ! Jak dobrze wiecie – traktujemy naszą prace ultra poważnie – wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów staramy się robić wszystko aby każdy był zadowolony w 100 %. Dlatego nasze podróże staramy się wykorzystać jak najbardziej się da 🙂 A więc co warto wiedzieć przed podróżą ?
Laponia jest miejscem totalnie niezwykłym. Naszym zdaniem to rewelacyjny pomysł na niezapomniany wyjazd z rodziną. Podczas naszego wyjazdu odwiedzimy położone na kole podbiegunowym Rovaniemi, czyli stolicę jej fińskiej części. To miasto, gdzie Boże Narodzenie trwa cały rok – to właśnie tutaj swój dom ma kochany przez dzieci (i nie tylko) Święty Mikołaj.
W tym miejscu napewno nie zaznacie nudy… Białobrody staruszek urzęduje tam przez cały rok, nie tylko zimą. Laponia to miejsce, które umożliwia znaleźć się blisko natury – rozległe przestrzenie, góry, jeziora, torfowiska i mała liczba mieszkańców powodują, że mało jest tu zanieczyszczeń. Jak wyglądała nasza podróż koniecznie zobaczcie plan naszej podróży !
Kiedy wybrać się do Laponii?
Warto jechać latem, gdyż jest to najcieplejsza pora roku. Jednak warto wybrać się tu również w okresie bożonarodzeniowym po to, by spotkać się osobiście ze św. Mikołajem. Jeśli wybieramy się w lutym lub w marcu, będziemy mieli okazję do obserwacji zorzy polarnej. Według lapońskich wierzeń zorza polarna to wielki lis, machający ogonem ponad lasem.
Klimat Laponii jest dwóch rodzajów: Podbiegunowy z zimą chłodną w Rovaniemi i na większości obszaru. Polarny tundry w najbardziej na północnych zakątkach, na przykład w regionie Abisko w Szwecji.
Pytania i odpowiedzi – kilka przydatnych informacji przed podróżą do Laponii
– Jaka jest różnica czasowa między Polską a Laponią?
Jeżeli wybieramy się do Laponii w nasze polskie lato to czas względem Polski pozostaje ten sam, w czasie zimy zegarki przestawiamy o godzinę do przodu po przylocie do Finlandii.
– Jakie gniazdka są w Laponii ?
Gniazdka są takie same, jak w Polsce, czyli 220V/50 Hz.
– Gdzie leżą Laponia?
Laponia, chociaż często kojarzona z Finlandią, w rzeczywistości rozciąga się na terytorium czterech państw: Rosji, Finlandii, Szwecji i Norwegii. Jest to obszar o powierzchni około 380 tys. km2, stanowiący jeden z najbardziej dzikich i nieskażonych przez cywilizację rejonów Europy. Mimo że leży tak daleko na północy, jest domem dla wielu gatunków zwierząt i roślin, które dostosowały się do surowych warunków klimatycznych panujących w tym regionie.
– Język
Obowiązują dwa języki urzędowe – fiński i szwedzki. Językiem fińskim posługuje się 91.5 % ludności a szwedzkim 5,5% ludności. Lapońskim językiem saami mówiło w 1832 osoby mieszkające w fińskiej Laponii. Język fiński należy do ugrofińskiej grupy językowej.
– Bezpieczeństwo na miejscu ?
Poziom przestępczości w Finlandii jest średni. Należy uważać na coraz częstsze kradzieże kieszonkowe, zwłaszcza w dużych centrach handlowych, na dworcach, w zaludnionych centralnych punktach miast i podczas imprez masowych. Kradzież zgłoś jak najszybciej w najbliższym komisariacie policji.
– Jak dostać się do Laponii ?
Do fińskiej części Laponii najłatwiej dotrzeć samolotem z Helsinek. Główne lotniska, obsługujące codzienne loty, znajdują się w Rovaniemi, Kuusamo, Kittilä i Ivalo. Sprawdzonym sposobem jest również nocny pociąg z Helsinek.
– Wtyczki / prąd ?
Gniazdka zasilające są zbliżone do tych w Polsce. Zamiast bolca uziemiającego, znajdują się w nich dwa paski uziemiające z góry i z dołu. Gniazdka te, jak zresztą i parametry prądu w fińskich gniazdkach są w pełni kompatybilne z używanymi w Polsce urządzeniami elektronicznymi.
– Czy potrzebna będzie wiza ?
Wybierając się do szwedzkiej, norweskiej lub fińskiej części tego regionu nie potrzebujemy wizy. Wystarczy ważny paszport bądź dowód osobisty.
– Czy są wymagane szczepienia ?
Szczepienia nie są wymagane.
– Waluta i płatności
W Finlandii używa się euro, ale płatności kartą są bardziej powszechne niż gotówką.
Faktem jest, że mimo że Laponia jest historycznym regionem, posiada swoją flagę od stosunkowo niedawna, dokładniej od 1986 roku. Zaprojektowana przez Laponkę Astrid Bahl, flaga łączy w sobie kolory czerwony, zielony, niebieski oraz żółty. Te barwy odzwierciedlają ludowe stroje Lapończyków, będące istotną częścią ich kultury i tożsamości. Centralnym elementem flagi jest koło podzielone na dwie części: czerwoną symbolizującą słońce i niebieską reprezentującą księżyc. Te dwa elementy odzwierciedlają nie tylko związki Saamów z naturą, ale także ich duchowość oraz tradycyjne wierzenia.