Idealny kierunek na rodzinne wakacje…
Turcja kraj przepełniony wspaniałymi krajobrazami, niezwykłym klimatem, cudownymi ludźmi oraz przepysznym jedzeniem ! Miejsce idealne zarówno dla osób spragnionych wypoczynku i wygrzewania się na plażach jak i dla tych którzy szukają aktywnego wypoczynku i odkrywania nowych miejsc. To właśnie tutaj wpływy europejskie łączą się ze starożytnymi i orientalnymi śladami. Kraj ten uchodzi za niezwykle kolorowy i rozrywkowy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Od wielu lat to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wybieranych przez naszych rodaków.
Miejsce gdzie intensywne życie nocne w barach i dyskotekach zostanie nam w pamięci na długi czas. To miejsce z wyjątkowo bogatą ofertą all inclusive no i oczywiście hotelami idealnymi na rodzinne wakacje. Sezon turystyczny zaczyna się tu w kwietniu i trwa aż do listopada – wycieczki do tego niesamowitego kraju to wiec świetny pomysł, aby wyjechać w lecie lub oderwać się od jesienno-zimowej aury.
Jeżeli zależy nam na urlopie pełnym ciepła i słońca, ale bez ekstremalnych skoków temperatur, warto rozważyć wizytę w Turcji w kwietniu, maju, czerwcu, ale i wrześniu czy październiku. Aura jest wtedy przyjemna, a temperatura zdecydowanie bardziej znośna dla osób, które nie przepadają za upałami.
Turcja nie zamyka swoich drzwi przed turystami także zimą. To często najlepszy okres na spokojne zwiedzanie historycznych zakątków, takich jak Stambuł z imponującą świątynią religijną Hagią Sofią czy Błękitnym Meczetem.
Kiedy jest najlepsza pora aby odwiedzić Turcje?
Turcja w porównaniu do innych bliskich kierunków, gdzie dolecimy do maksymalnie 3 godzin ma bardzo długi sezon wakacyjny kiedy możemy odwiedzić ten intrygujący kraj.
Riwiera Turecka charakteryzuje się nieco dłuższym sezonem sprzyjającym plażowaniu, niż region Turcji egejskiej. Tak naprawdę udane wakacje z wyśmienitą pogodą możemy spędzać od kwietnia do nawet połowy listopada.
Jeżeli planujecie odwiedzić słynną kapadocje to polecamy okres od kwietnia do października.
Pytania i odpowiedzi – kilka przydatnych informacji przed podróżą do Turcji…
– Jaka jest różnica czasowa między Polską a Turcją
Region archipelagu wysp Mauritiusu leży w strefie (GMT+4), zatem zegarki przestawiamy o 3 godziny do przodu.
– Jakie gniazdka są w Turcji
Na terenie Turcji napięcie w gniazdkach wynosi 230V. Gniazdka są identyczne, jak w Polsce. Turcja słynie z bardzo dobrze rozwiniętej sieci internetowej. Nawet będąc w głuszy, gdzieś pod szczytem Kackar można znaleźć kafejkę internetową.
– Gdzie leży Turcja
Turcja jest położona w południowo-wschodniej Europie i zachodniej Azji. Część europejska stanowi 3% terytorium kraju. Całkowita powierzchnia Turcji wynosi 780 580 km2.
– Język
Językiem urzędowym Turcji jest turecki. Angielski nie jest raczej powszechnie używany, ale znajomość podstawowych zwrotów może być pomocna w turystycznych regionach.
– Bezpieczeństwo na miejscu ?
Turcja jest krajem stosunkowo bezpiecznym, zwłaszcza na obszarach kurortów turystycznych. Zawsze jednak należy zachować ostrożność, zwłaszcza w tłocznych miejscach turystycznych i w pobliżu granic. Należy również unikać podróży do obszarów, gdzie obowiązują ostrzeżenia przed podróżami.
– Transport w Turcji
Podróżowanie autobusem jest podstawowym środkiem transportu lądowego w Turcji, zarówno na długich trasach, jak i na krótkich trasach. Istnieje kilka kategorii podróży autobusem: autobusy miejskie, lokalne dolmusze, autobusy dalekobieżne i minibusy krótkodystansowe.
Pociągi są świetnym wyborem, jeśli chcesz podziwiać rozległe krajobrazy kraju bez kłopotów z drogami i wysokich cen samolotów. Tureckie Koleje Państwowe są dobrze rozwinięte i łączą większość głównych destynacji w kraju.
– Wtyczki / prąd ?
Jaka wtyczka w Turcji? Turcja, jako kraj bliski Europie, nie sprawia w kontekście sieci elektrycznej większych problemów. Krótki wniosek jest taki, że adapter nie będzie konieczny.
– Czy potrzebna będzie wiza ?
Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, którzy podróżują do Turcji turystycznie na okres do 90 dni, nie muszą mieć wiz. Obywatele polscy mogą przekraczać granicę turecką w ramach ruchu bezwizowego w celach turystycznych jak i odbycia rozmów/spotkań biznesowych/udziału w konferencjach. Obywatele Rzeczypospolitej mogą wjechać do Turcji na dowód osobisty.
– Czy są wymagane szczepienia ?
Proponuję szczepienie przeciwko WZW A, czyli przeciwko żółtaczce pokarmowej oraz dla osób po 26. roku życia dawkę przypominającą przeciwko tężcowi, błonicy oraz krztuścowi.
Zaznaczmy – są to szczepienia proponowane nie obowiązkowe.
– Waluta i płatności
W Turcji walutą jest lira turecka (TRY) – 1 lir to ok. 0,12 zł.
W dużych sklepach oraz restauracjach płatności przyjmowane są wyłącznie w lirach lub za pomocą kart płatniczych i kredytowych. Dlatego warto zabrać ze sobą gotówkę w lirach tureckich na drobne zakupy i sytuacje awaryjne.
Tradycyjną turecką kawę- „türk kahvesi”, przygotowuje się w specjalnym małym, metalowym garnuszku z długą rączką, tzw. „dżezve”. Cały proces jest starannie zaplanowany, poczynając od drobnego mielenia ziaren kawy, aż po gotowanie jej na wolnym ogniu. Gotową kawę podaje się w małych filiżankach, z wodą i w towarzystwie lokalnych słodyczy. Koniecznie spróbuj tutejszej kawy i porównaj jej smak z typową włoską małą czarną!