Pocztówka z Maroka 🐒🐒

Żywa i barwna mozaika orientalnej kultury. Przepełniony różnorodnością krajobrazową – od wysokogórskiej scenerii po rozległe pustynie oraz głębokie doliny i wąwozy. Podróż do tego miejsca to spotkanie z prawdziwie baśniowym światem wszelkich zmysłów. Wyjątkowe położenie kraju pomiędzy wybrzeżem Atlantyckim, Morzem Śródziemnym i Saharą, jest gwarancją wspaniałych wakacji. Tylko 14 km dzieli Maroko od Europy, a jednak ciągle pozostaje ono dla nas tajemniczym królestwem. Bogata przeszłość, której świadectwem są pozostałości z czasów rzymskich, perły sztuki islamskiej, bezkres piaskowej pustyni, barwne targi – suki – w tym te najsłynniejsze w Fezie i Marrakeszu, z legendarnymi dywanami, oraz tajemnicze kazby poruszają wyobraźnię i kuszą egzotyką. Zapach Maroka to mieszanina olejków cytrusowych i cynamonu i woń miętowej herbaty podawanej zawsze po posiłku. Oto skromna pocztówka z Maroka, która w nawet niewielkiej części nie jest w stanie oddać kolorytu tego niezwykłego miejsca.

Co więc przyciągło nas w to miejsce? Ta niesamowita kultura,  imponujące budowle, będące świadectwem burzliwych dziejów i bogatej kultury kraju, ale także słoneczne wybrzeża, niezmierzone góry i gorąca Sahara, a co najważniejsze – możliwość sprawdzenia specjalnie dla was najbardziej znanych i najfajniejszych hoteli w Maroku ! Bo nie wyślemy swoich klientów do niesprawdzonego hotelu ! 😊😊

Z pewnością każdy chciałby choć na chwilę znaleźć się na najsłynniejszej pustyni świata – Saharze. A przecież marzenia należy spełniać! Dlatego bez zastanowienia, zacznij działać i rezerwuj wakacje swojego życia ! Najpiękniejszym, ukochanym przez turystów, kurortem w Maroku jest Agadir. Dzięki położeniu w rozległej zatoce panuje tu przyjemny, umiarkowany klimat sprzyjający wypoczynkowi.
Jednak jakie miejsce powinniśmy wybrać aby te wakacje wspominać do końca życia? Nasz mały ”wielki” przewodnik powinien wam pomóc… dlatego – zaczynamy ! 🧡

✈✈ Lot do Maroka…

Szacunkowy czas lotu bezpośredniego z Polska do  Marokowynosi 4h 29min i uzależniony jest od odległości między konkretnymi lotniskami. Mimo że Maroko leży w tak małej odległości od Europy, to jeszcze do niedawna nie odbywały się bezpośrednie regularne loty na trasie Polska – Maroko. Jedyną opcją przelotu w linii prostej były czartery. Obecnie możemy skorzystać zarówno z możliwości przelotu czarterem jak i liniami lotniczymi Wizz Air i RyanAir, EnterAir.

Lot z: Do: Czas lotu: Linie lotnicze:
Warszawy Agadiru 4h 20 min Wizz Air
Karkowa Marakeszu 4h 30 min RyanAir

 

Kilka pytań przed podróżą… zadajemy je sobie za każdym razem… nic dziwnego, przecież każdy z nas chce aby jego wakacje były jak najbardziej udane i abyśmy zapamiętali je na zawsze.  Jakie dokumenty będą nam potrzebne, co zabrać, jaka waluta obowiązuje nas w danym kraju… to tylko niektóre z pytań jakie krążą po naszej głowie. Dlatego zobaczcie nasz mały przewodnik, a na pewno wasze wątpliwości znikną. 😊

❓ Zobaczcie więc nasz mini przewodnik… ❓

1. Jaki czas lokalny jest w Maroko?

czas letni: czas polski minus 1 godz., czas zimowy: czas polski minus 1 godz., podczas Ramadanu czas polski minus 2 godz.

2.Waluta, jaka będzie nam potrzebna?

dirham marokański (MAD), 1 MAD = ok. 0,4 PLN; w obiegu są monety i banknoty

3.Jaką porą najlepiej pojechać do Maroko?

Za najlepsza porę na odwiedzenie Maroka uchodzi późna wiosna (maj-czerwiec), kiedy kraj spowija świeżą bujna roślinność, a temperatury są wysokie, ale wciąż przyjemne. Latem w głębi Maroka upały mogą być uciążliwe (zdarza się, że temperatura wynosi 55 stopni C), ale dzięki suchemu klimatowi są one łatwiejsze do przetrwania.😊

Wielu turystów udających się na południe kraju decyduje się na wyjazd nawet zimą, szczególnie, jeśli są amatorami długich, pieszych wędrówek. Od grudnia do lutego słupki rtęci pokazują bowiem w tym rejonie około 15-20°C

4.Czy przed wyjazdem do Maroka musimy wykonać jakieś obowiązkowe szczepienia?

Przede wszystkim przed zaplanowaną podróżą do Maroka ale także innego kraju, jedną z ważniejszych rzeczy o jakich powinniśmy pamiętać jest nasza własna podróżna apteczka. pamiętajmy aby zabrać ze sobą najpotrzebniejsze leki ( przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, plastry, kremy po oparzeniu słonecznym itd. ) Powinny się w niej znaleźć także leki, które zażywamy regularnie !

Sytuację sanitarno-epidemiologiczną w Maroku określa się jako dobrą i dlatego nie ma obowiązku wykonywania szczepień ochronnych przed podróżą. Warto jednak rozważyć szczepienia dodatkowe, zwłaszcza na żółtaczkę pokarmową i tężec. Jednak aby w 100% czuć się bezpieczne warto skonsultować się ze swoim rodzinnym, zaprzyjaźnionym lekarzem.

5.Czy potrzebna będzie nam wiza? Z jakim dokumentem będziemy musieli podróżować?

Do Maroka możemy wjechać wyłącznie na podstawie paszportu ważnego przez co najmniej 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy. Dlatego pamiętajcie aby dokładnie sprawdzić ważność naszego paszportu ! 

Podczas przekraczania granicy marokańskiej każdy podróżny jest zobowiązany do wypełnienia karty meldunkowej – jednak jest to bardzo łatwa i szybka sprawa. Kartę meldunkową wypełniamy również podczas wyjazdu z Maroka. W hali odpraw dostępne są stojaki z formularzami, łatwo je zauważyć.

6.Czy będzie nam potrzebna przejściówka do kontaktu? Jakie gniazdka są w Maroku?

Gniazdka elektryczne w Maroku są takie same, jak w Polsce. Napięcie w sieci wynosi 220V, 50Hz… dlatego bez obaw ! 😊

7.W jakim języku będzie nam najłatwiej się porozumieć?

Języki francuski i arabski mają w Maroku status języków urzędowych. Znając francuski łatwo będzie nam  wszędzie się dogadać. Z angielskim jest troszkę gorzej, choć w miejscach często odwiedzanych przez turystów łatwiej jest znaleźć anglojęzycznego rozmówcę.

8.Czy Marokańska kuchnia jest smaczna? Co zjeść podczas najlepszych wakacji w Maroko?

Intensywność marynowanej cytryny, aromat tysiąca przypraw, słodycz miętowej herbaty. Maroko żyje w rytmie swoich kulinarnych specjałów. Dlatego będąc w tym miejscu MUSISZ ICH SPRÓBOWAĆ !

Maroko reprezentuje jedną z najbardziej zróżnicowanych kultur kulinarnych – z wpływami arabskimi, hiszpańskimi, francuskimi, żydowskimi, berberyjskimi, mauryjskimi, dlatego ta kuchnia jest tak wyjątkowa.

Kuskus to narodowe danie Maroka, podaje się go z mięsem i warzywami. Wśród innych charakterystycznych potraw znajdziemy tadżin, czyli potrawy z duszonego w dużych kawałkach mięsa – drobiu, jagnięciny czy wołowiny. Do przygotowania tej potrawy używa się albo specjalnego naczynia ceramicznego, albo garnka z grubym dnem i ciężką pokrywą. Jeśli chodzi o desery, to jednym z najpopularniejszych są pierożki czy też rożki z nadzieniem migdałowym i wodą różaną, podawane najlepiej na ciepło – są naprawdę pyszne ! 😍😍

9.Opieka zdrowotna w Maroko…

Opieka zdrowotna w Maroko jest dość dobrze rozwinięta, jednak szpitale w większości są tylko w większych miastach, a pamiętajmy o tym, że tam odległości są o wiele większe niż te u nas.Jeżeli przydarzy się nam jakiś wypadek czy nagła choroba, to bez problemu możemy szukać pomocy w szpitalach i ośrodkach zdrowia, jednak pamiętajcie o wyrobieniu karty EKUZ, taka kartę warto mieć w razie nieprzewidzianego wypadku.

10.Jak poruszać się po mieście? Jaki środek transportu będzie najlepszy do podróży po Maroku?

Jak podróżować po Maroku? Jaki transport z miasta do miasta wybrać?

🚌🚌 Marokańskie autobusy… Najwygodniejszy i najszybszy transport zapewnia państwowy przewoźnik CTM, który ma najlepsze autobusy i jednocześnie jeżdżą one najszybciej. Co bardzo istotne autobusy CTM, które jeżdżą po całym Maroku mają w większości własne dworce, które niekoniecznie są blisko dworca obsługującego innych lokalnych przewoźników. Bilet zakupimy oczywiście w okienku przy dworcu lub w autobusie u kierowcy.

A jaka jest cena takiego transportu?

Przykładowe ceny:
– autobus z lotniska w Marrakeszu do centrum Marrakeszu – 20 Dh/1 osoba (można spróbować znaleźć niższą cenę w grand taxi).
– autobus z Marrakeszu do Warzazat – 65 Dh/1 osoba.
– autobus z Tangeru do Rabatu – 60 Dh/1 osoba

🚋🚋 Aaa może wybrać kolej? 

Sieć kolejowa w Maroku nie jest niestety zbyt dobrze rozwinięta i często jej położenie jest dla nas bardziej kłopotliwe niż przejażdżka autobusem, dlatego jeśli mamy tyle opcji do wyboru – wybierzmy właśnie te inne. 😉

🚕🚕 Może taksówka? W Maroku są dwa rodzaje taksówek: Grande Taxi to duże, stare i kremowe lub beżowe mercedesy, a Petit Taxi to małe, (przeważnie) czerwone peugeoty 205. Ceny na Grande Taxi są ustalane przez rząd i wywieszone na tablicy po wyjściu z lotniska – używa się ich pomiędzy miastami. Petit Taxi mają taksometry i należy upomnieć się, żeby kierowca go włączył.

Podróż po mieście nie powinna kosztować więcej niż od 10 do 30 DHS.  Niektórzy taksówkarze mówią po angielsku, jeśli nie – nie ma problemu z dogadaniem się (zawsze można rysować). 😊😊

Wszystko zależy od popularności kierunku w którym chcemy się udać. Teoretycznie jednak jest to bardzo szybki sposób transportu chociaż droższy od opisanych wcześniej autobusów.

🚗🚗Wypożyczenie samochodu w Maroku… jak to wygląda? Bardzo popularnym w Maroku samochodem w wypożyczalniach są Dacia Logan i Sorento.W Maroku wypożyczenie auta bez pełnego ubezpieczenia nie jest do końca rozsądne, gdyż drogi i zachowanie innych kierowców często powoduje małe kolizje. Jeśli już postanowimy… wypożyczamy samochód, bez problemu znajdziemy wypożyczalnię. Wiele wypożyczalni znajduję się w większych miastach a także na lotnisku, jednak te znajdujące się na lotnisku z pewnością będą oferowały większe ceny. Wypożyczenie samochodu na tydzień to koszt ok. 400 USD. Dlatego jeśli planujemy duuużo podróżować i zwiedzać przeliczmy sobie czy nie wyjdzie nas wypożyczenie samochodu na cały tydzień.   😊

 Ceny paliw w Maroku:
Benzyna bezołowiowa – 9-10 dirhamów/l (3.7 zł)
Olej napędowy – 8-8.5 dirhamów/l (3.35 zł)

Aby dobrze bawić się na wakacjach w Maroko warto przed podróżą poznać bardziej ich kulturę, zwyczaje, jakie kryje za sobą to miejsce ! Poznaj nieznane ciekawostki Maroka i ciesz się niezapomnianymi wakacjami !

 • Kraj ten jest 1,4 razy większy od Polski.
 • Pełna nazwa kraju – Królestwo Maroka.
 • Kraj ten zamieszkuje około 500 Polaków.
 • Uniwersytet w Fes, założony w 859 roku, jest podobno najstarszym uniwersytetem na świecie.
 • Zwyczajem pustynnych nomadów herbatę pije się pociągając mały łyczek co godzinę, a najpopularniejszą  jest zielona herbata z gałązką świeżej mięty.
 • Najwyższa temperatura: 49,1 °C zmierzona została w Agadir.
 • Brahim Takioullah mierzący 249 cm jest najwyższym Marokańczykiem ( 10 miejsce na świecie ).
 • W Maroku cukier jest symbolem szczęścia i dostatku.
 • Życie w Maroku podzielone jest na dwie wyraźne strefy: damską i męską. Przykładowo, kawiarnie i restauracje to przestrzeń zarezerwowana dla mężczyzn.
 • Maroko to królestwo kotów! Spotkamy je tutaj niemal na każdym kroku.

💛💛 Pomysł na nocleg? Znajdziecie go u nas ! 💛💛

Z  myślą o to aby zadowolenie naszych klientów było spełnione w 200% a nie tylko 100%, będąc w danym miejscu sprawdzamy nie tylko bazę wypadową, atrakcje, miejsca na super wypoczynek czy zabawę ale także miejsca gdzie tak naprawdę spędzamy najwięcej czasu będąc na wakacjach czyli – NOCLEG.

Zadowolenie naszych klientów jest naszym największym priorytetem ! I za to nas chwalą 😉 Dlatego u nas znajdziecie sprawdzone miejsca , naprawdę godne polecenia …

1. Hotel Anezi Tower Hotel & Apartments

– hotel zrobił na nas bardzo dobre wrażenie, recepcja, lobby i bar środku widać że po remoncie

– restauracja, także po remoncie, ładna, przytulna, czysta, z fantastycznym widokiem na Agadir, jedzenie dobre, ładnie podane ale bez specjalnych udziwnień. Przy restauracji tarasy z widokiem na ocean.

– pokoje wyremontowane superior lub deluxe, czyste, duże z ładnym widokiem, podczas naszego pobytu trwał remont pokoi, które sprzedajemy jako standard.

– przy basenach czysto, nowe leżaki, ładna trawka, blisko do baru na zewnątrz

– dojście do plaży schody + ruchliwa ulica

– wi-fi w miejscach ogólnodostępnych i pokojach po remoncie

2. Hotel Caribbean Village Agador ***

– hotel położony na dużym terenie, można sobie spacerować, obiekt jest bardzo, bardzo, skromny jednak ma swój kliamt

– restauracja: skromna, w miarę czysta, jedzonko dobre, duży wybór. Kilka restauracji a’la carte codziennie można jeść w innej

– basenów jest dużo i dobrze wyglądają nie jakoś spektakularnie,  czysto ale fajnie. Duży teren rekreacyjny, korty, mini-golf itp. Jedyny w którym odbywały się animacje i mają duży amfiteatr

 

– super wieczorki marokańskie,

– mini klub dla dzieci z basenem, ogrodzony, położony przy drodze na plażę – sala telewizyjna w której będą puszczać transmisje meczy w trakcie mistrzostw

– dojście do plaży przez ruchliwa ulicę

– personel jest baaardzo sympatyczny i baaardzo pomocny

 

3. Hotel Le Tivoli ****

– hotel bardzo ekonomiczny, może być dobrą bazą wypadową ale na pobyt tylko w hotelu można się bardzo rozczarować

– restauracja czyściutka, przypominała bardziej stołówkę, mało przytulna, jedzenie było dobre ale bardzo,  mały wybór

 

– najmniejszy ze wszystkich. Byliśmy tam 2 dni więc można było to przeżyć ale tak na tydzień, można się zdenerwować. Było to może spowodowane małym obłożeniem hotelu. Plus to świetna kawa, tylko tam ja znaleźliśmy, i soki, które wszystkim smakowały.

– pokoje, czyściutkie ale stare, miejsca jest w pokoju dużo. Przy zakwaterowaniu 2+2, zabierają stolik i dostawiają czwarte łóżko

– fajne baseny a do naszej dyspozycji wiele leżaków

– wi-fi przy recepcji

4. Hotel Kenzi Europa ****

– podobał nam się,  ładne budynki, fajne lobby, wszystko w jednym miejscu

– restauracja, ładna, czysta, przytulna, smaczne jedzenie, duży wybór, ładnie podane – zadbane baseny, widać że po remoncie, ładny teren, klub dla dzieci, brodzik, bardzo ładnie to wygląda

– ładne pokoje, czyste, wygodne, fajnie urządzone, pokój z bocznym widokiem na morze –  bajka

– dojście do plaży przez mało ruchliwą ulicę i promenadę, nie jest daleko

– w lobby i pokojach bardzo dobrze działa wi-fi

5. Hotel Sofitel Agadir Royal Bay Resort *****/Hotel Sofitel Agadir Thalassa Sea & Spa

– piękne hotele, bardzo eleganckie, fantastycznie położone przy plaży,

– ładne czyste baseny, piękna infrastruktura, zadbany ogród, łóżka wokół basenów bajka

– czyste, zadbane pokoje, ładnie wyposażone

– hotele wyglądają bardzo podobnie i są piękne i zadbane, nie będę ich opisywała oddzielnie, nie potrzebują dodatkowej reklamy 😉

 

6. Hotel Decameron Tafoukt ****

– nasze największe zaskoczenie, bardzo przyjemny hotel😊😊

– bardzo ładne lobby, baseny, leżaki i teren wokół hotelu

– czysta restauracja, jak odwiedzaliśmy ten obiekt sprzątali przed obiadem więc nie wiem jak wyglądają posiłki

– pokoje prezentują się dobrze, ładnie wyglądają choć są małe. Na zamówienie są pokoje rodzinne 2+2 lub 3+1.

– plaża przy hotelu, przejście tylko przez promenadę

7. Hotel Les Almohades Beach Resort Agadir ****

– ładny, zadbany hotel,

– fajne baseny, dobrze utrzymane, nowe leżaki

– czysta restauracja, dobre jedzenie, wybór nie był bardzo duży ale jedzenie było ok – mieliśmy tam obiad

– pokoje czyste, małe ale na prawdę ładne

– hotel jest w porządku ale nie robi jakiegoś mega wrażenia, dla niezbyt wymagającego klienta świetnie spełni swoją funkcję

 

8. Hotel Royal Mirage ****

– basen jest mały, otoczony leżakami niepierwszej już młodości

– pokoje ładne, ciepłe i przytulne,

– restauracja z pięknym widokiem na ocean, nie tak ładny jak w Anezii ale robi wrażenie, jedliśmy obiad w hotelu i było pysznie

– piękny taras z widokiem na ocean

– super SPA, niedawno odremontowane

9.Hotel Riu Palace Tikida Agadir *****

– piękny hotel, robi duże wrażenie, robi wrażenie od wejścia

– fantastyczne baseny, najładniejsze jakie widzieliśmy, łóżka balijskie, czyściutko

– pokoje duże, w porównaniu do innych hoteli bardzo duże, ładne eleganckie

– duża restauracja, bardzo dobre jedzenie, duży wybór, ładnie podane

– byliśmy tam na kolacji, było pysznie !

– dojście do plaży przez promenadę

10. Hotel Riu Tikida Beach ****

 – baseny zadbane, sporo leżaków,

– pokój ładny, czysty, przestronny, widok na ocean spektakularny, między balkonami są drzwiczki zamykane na zasuwkę

– restauracja trochę ciemna, ale czysta i z klimatem

– dojście do plaży przez promenadę – jest najbardziej kameralny i przytulny ze wszystkich Riu,

 • naszym zdaniem świetny hotel

11.  Club Hotel Riu Tikida Dunas ****

– najprzytulniejszy hotelik  ze wszystkich

– budynki boczne, ładnie wkomponowany w pięknie utrzymany ogród

– fajne duże baseny, dużo leżaków

– pokoje ładne, czyste, duże

– dojście do plaży przez promenadę –  dla nas extra hotel 😊😊

Podczas naszej wizyty staraliśmy się bardzo dokładnie sprawdzić każdy z hoteli, pamiętajcie że są one sprawdzone przez nas pod każdym względem i bez obaw możecie kierować się naszymi opiniami ! Robimy to aby wasze wakacje były jak najbardziej udane. 😊

Jednak nie tylko hotele sprawdzamy osobiście ! Często także najbardziej popularne miejsca są zapisane na naszej obowiązkowej liście ! Zobaczcie co robiliśmy podczas tego niezapomnianego wypadu na krainę słońca ! ☀☀☀

🌸 Najbardziej kolorowe miasto Maroka – Marrakesz 

Liczące ponad milion mieszkańców, najbardziej kolorowe i żywiołowe miasto Maroka. Jest to prawdziwa eksplozja smaków, barw i orientalnych zapachów.  Jeśli lubisz przygody i oryginalne miejsca na pewno odnajdziesz się w Marrakeszu. Marrakesz jest miejscem, które fascynuje i urzeka atmosferą, a wszytko to za sprawą przepełniających powietrze aromatów jaśminu i suszonych róż, wrażeń towarzyszących przedzieraniu się przez labirynt targowisk, na których sprzedawane są setki tysięcy przedmiotów.

 

Marrakesz to idealne miejsce na zakupy. Znajduje się tam ogrom straganów oraz sklepików z całą masą pięknych produktów, zaczynając od torebek, ubrań, a kończąc na artykułach ręcznie robionych. Dlatego jeśli planujecie zabrać ze sobą kilka niezwykłych rzeczy aby potem przypominać sobie te wyjątkowe wakacje, zrób zakupy właśnie tutaj  !

🌸 Meczet w Agadirze 

Trzęsienie ziemi, w 1960 roku, niemal doszczętnie zniszczyło całe miasto Agadir. Tutejszej zabudowie może przez to brakować typowo marokańskiego charakteru, za to wszystko jest nowe i luksusowe – hotele przy plaży a nawet sama plaża, której nieskazitelny piasek ciągnie się przez 10 kilometrów.

W centrum miasta atrakcji jest niewiele jednak naszą uwagę przykuł meczet Muhammada V, wyjątkowy ze względu na swoją modernistyczną strukturę. Mauzoleum wzniesiono w tradycyjnym marokańskim stylu z zielonym dachem, symbolizującym islam i bogatymi zdobieniami. Budowla stoi na wydzielonym obszarze miasta na wprost Wieży Hasana i ruin dawnego meczetu. Naprawdę to miejsce jest warte naszej uwagi, dzięki niemu poznamy jeszcze dokładniej kulturę Maroko.

 🌸 Bajeczne ogrody Majorelle

Mała, wąska i niepozorna uliczka w Marrakeszu kryje prawdziwy skarb…po przekroczeniu drzwi,  niczym jak  do tajemniczego ogrodu naszym oczom ujawnia się RAJ ! Być w Marrakeszu i nie zobaczyć ogrodów Majorelle, to jak być w Paryżu i nie widzieć wieży Eiffla. Mimo tłumów ludzi, jakie odwiedzają ogrody każdego dnia (Jardin Majorelle są czynne nawet w okresie ramadanu), można tam odpocząć wśród zieleni od gwarnego i przepełnionego Marrakeszu. Dodatkowo można posiedzieć w kawiarni pod palmami i zwiedzić muzeum Berberów.

Wogrodach Majorelle zakochał się Yves Saint Laurent. Francuski projektant będąc w 1966 roku na wakacjach w Marrakeszu był pod takim wrażeniem tego miasta, że po tygodniu kupił dom. Bywał tam dwa razy w roku i to właśnie tam pracował nad nowymi kolekcjami. To oznacza tylko tyle… to miejsce naprawdę ma coś w sobie, coś magicznego i wyjątkowego ! W zacisznym kącie ogrodu znajduje się mały pomnik upamiętniający wybitnego francuskiego projektanta.

Magiczne miejsce, które nas zachwyci, położone z dala od zgiełku, chaosu, lecz nadal w centrum zainteresowania turystów – tak źle i tak niedobrze. W ogrodzie oprócz pięknych kolorów można znaleźć wiele rzadkich gatunków roślin. Po prostu musisz tam być ! 😍😍

 

🌸 Miasto niebieskich łodzi – Essaouira

Essaouira to zdecydowanie najfajniejsze miasto jakie widzieliśmy w Maroko. To biało-niebieskie miejsce przesycone jest wielokulturowością a właściwie wieloma wymiarami w jednym. Essaouira to jedno z najładniejszych miast Maroka i urody przydaje mu też to, że ciągle tu wieje przez co zwana jest Wietrznym Miastem. Faktycznie uliczki są dość klimatyczne i fajnie jest zapuścić się w ich labirynt. To świat niczym z mitów i baśni, nic więc dziwnego że wielu reżyserów wybrało właśnie te wioskę jako główny plan nagrań swoich dzieł. Na pewno wielu z nas będzie kojarzyć to miejsce z słynnego filmu „Aleksander”,   natomiast obecnie wszyscy będą kojarzyć miasto z plenerem trzeciej serii kultowego serialu „Gra o Tron”. No kto tego nie oglądał…? 😉😉

Ale nie samymi widokami i zwiedzaniem człowiek żyje, bo Essaouira ma tez inną atrakcję. Tu obok portu znajdziemy alejkę, w której rozstawiły się restauracyjki z przeróżnymi daniami, lecz szczególnie extra owocami morza !  Przed każdą z tych knajpek jest stragan z rybami, ze świeżego połowu rybaków z pobliskiego portu. Możemy tu wybierać i przebierać, wskazujemy okaz, ustalamy cenę i siadamy przy stoliku. Miejsce tak mega klimatyczne… że nie potrafimy tego opisać, to prawdziwe Maroko ! Miejsce obowiązkowe ! 😍😍

🌸 Niezwykłe targowisko – Souk 

Orientalny czar Maroka najpełniej można odczuć snując się pomiędzy stoiskami na bazarach.
Suk jest częścią medyny(starego miasta), gdzie zgromadzona jest większość sklepów. Suki są miejscem, gdzie można spotkać bardzo ciekawych ludzi z całego Maroka. Sprzedawcy niejednokrotnie przyjeżdżają na targ z bardzo oddalonych regionów. W swoich tradycyjnych strojach sprzedają produkty charakterystyczne dla ich miejsca zamieszkania. Dodatkową atrakcją tego targu są wspaniali uliczni artyści… zaklinacze węży i inne dotąd nieznane nam świętości.

 

Zakupy w wąskich uliczkach starych medyn są jednocześnie bliskim spotkaniem z marokańską kulturą oraz z samymi Marokańczykami, dlatego jeśli tak jak my jak najbardziej pragniesz poznać klimat odwiedzanych krajów, wybierz to niezapomniane miejsce ! 😊😊

Aa wy byliście w Maroku? Odwiedziliście te wyjątkowe miejsce na ziemi? Jeśli nie koniecznie musicie je zaplanować na swoje następne egzotyczne wakacje!

Po więcej super ofert piszcie do Nas i  zobaczcie przykładowe propozycje przygotowane przez nas dla WAS ! 👉👉zobacz tutaj 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *