Kiedy jechać …? Sprawdź pogodę !

Pora deszczowa, burze, silne wiatry… jakie kierunki mogą Nas zaskoczyć pogodą w danej porze roku ?
Trzeba jednak pamiętać, żeby bardzo dokładnie sprawdzić, czy w wybranym miejscu jest na pewno bezpiecznie. Najpewniejszym źródłem jest strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych http://www.msz.gov.pl/
W dziale Ostrzeżenia dla podróżujących znajdziecie informacje czy wybrany kierunek jest bezpieczny lub jeśli nie jesteście zdecydowani, gdzie chcecie jechać, sprawdzicie, gdzie wg Ministerstwa można się udać, jeśli nie zadzwońcie do Nas MY bardzo chętnie pomożemy wam w wyborze !

  1. Dominikana – to jeden z najpopularniejszych kierunków egzotycznych wśród polskich turystów. Zachęcają nie tylko fantastyczne plaże i rajskie krajobrazy, ale również pogoda, która sprzyja wypoczywającym tak naprawdę przez cały rok. Tutaj
    szczyt sezonu trwa od połowy listopada do połowy marca, drugi to lipiec i sierpień. W okresie letnim lepszym wyborem będzie La Romana ze względu na algi.
    Najczęściej wybieranym okresem na wakacje wśród Polaków jest jesień lub zima. I nie ma się czemu dziwić, bo kiedy w Polsce temperatury mocno spadają, na Dominikanie można cieszyć się słońcem i uzupełniać niedobory ciepła.

2. Emiraty Arabskie – który turyści odwiedzają przez cały rok. Najlepiej jednak zaplanować wycieczkę na okres od początku listopada do końca kwietnia, kiedy termometry wskazują najprzyjemniejsze temperatury – od 23 ºC (styczeń) do 31 ºC (kwiecień).

3. Kuba – leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, gdzie odznacza się wyraźna pora deszczowa – na Kubie jest to czas od maja do października. Najlepszym okresem spędzenia urlopu na wyspie są miesiące od listopada do kwietnia, kiedy deszczu jest o wiele mniej. Temperatury w tym rejonie Karaibów są bardzo wysokie – przez cały rok 26 – 32 st. C – pod tym względem Kuba jest atrakcyjnym kierunkiem wakacyjnym przez cały rok.  Okres huraganów obejmuje czas między wrześniem a listopadem. Nie jest to zjawisko nagminne i zazwyczaj Kuby dotyczy naprawdę w niewielkim stopniu. Ale wiadomo, że różnie bywa. Wiele osób jeździ na Kubę zarówno we wrześniu jak i w październiku i jest super.

4. Meksyk – to kraj o bardzo zróżnicowanym klimacie. Duża powierzchnia, ukształtowanie terenu oraz wpływy prądów morskich powodują, że w poszczególnych jego częściach należy spodziewać się różniących się warunków atmosferycznych.
Południe Meksyku najlepiej odwiedzić w okresie od grudnia do marca. Wówczas temperatura powietrza utrzymuje się tu na poziomie około 30°C, a opady nie są już tak intensywne jak podczas pory deszczowej.
Z kolei na północ Meksyku dobrze jest wybrać się wiosną (marzec-czerwiec). Temperatura powietrza wynosi wtedy ponad 20°C, a opady są naprawdę sporadyczne. Miłośnicy upałów mogą z kolei zdecydować się na wyjazd latem (czerwiec-wrzesień). 

5. Zanzibar – Stabilna aura pogodowa to jeden z największych atutów, jakimi szczyci się Zanzibar. Kiedy jechać na wyspę? Najlepiej w porze suchej. Od czerwca do września nie ma najmniejszego ryzyka załamania pogody. Cztery miesiące upałów – oto, dlaczego turyści tak chętnie wybierają Zanzibar. Pora deszczowa trwa na wyspie od marca do czerwca. Temperatura w porze suchej wynosi zwykle ok. 28 stopni Celsjusza.

6. Oman – najlepiej wybrać się w miesiącach zimowych, wtedy jest stosunkowo chłodno – temperatura nie powinna przekroczyć 35 stopni. W lecie temperatury mogą przekroczyć gorące 45 stopni Celsjusza !

7. Tajlandia – jest na krajem do którego można jechać przez cały rok. Kiedy lecieć do Tajlandii, w jakim miesiącu? Temperatury rzadko spadają poniżej 30 stopni, więc nie ma się co martwić o to, że będzie zimno.
Pora deszczowa występuje od czerwca do października. To okres, gdy ruch turystyczny zamiera, przez systematyczne, obfite opady. W zależności od regionu Tajlandii może padać raz na kilka dni, albo codziennie.
Pora chłodna to okres od listopada do lutego, czyli szczyt sezonu turystycznego. Sporadyczne opady i umiarkowane temperatury, jak na Tajlandię, sprawiają że jest to najlepszy okres na odwiedzenie wysp w okolicach Phuket i Krabi.
Pora gorąca i sucha przypadająca na okres od marca do maja, to okres kiedy temperatury w Tajlandii są tak wysokie, że często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w godzinach okołopołudniowych.

8. Malediwy – ich klimat jest równikowy, bardzo ciepły i bardzo wilgotny. Pora deszczowa zaczyna się już w połowie marca i trwa do listopada. Nie jest ona szczególnie uciążliwa – jest nadal bardzo ciepło, w okolicach 30 st. C, MOGĄ jednak wcale nie muszą pojawiać się deszcze.
 Pora deszczowa może być odpowiednia dla tych, których męczą upały.  Jednak na własnych doświadczeniach wiemy, że Malediwy to kierunek całoroczny ! Byliśmy wiele razy – w okresie pory suchej oraz deszczowej ! Byliśmy świadkami delikatnego deszczyku na jednej z wysp, podczas gdy na innej pogoda była cudownie słoneczna !

9. Kenia – wybierając się w podróż do jednego z najciekawszych krajów Afryki, warto wiedzieć, kiedy najlepiej tam jechać – na początku czy na końcu roku?
Na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego zawsze jest ciepło, powyżej 25 st C. Od listopada do kwietnia, czyli podczas naszej zimy, trwa pora gorąca i wtedy też jest tam najwięcej plażowiczów. Nie pada, a temperatura wynosi ponad 30 st C. Wybierając porę od czerwca do października. Jest trochę chłodniej, ale również ciepło, a przede wszystkim nie ma tłumu turystów. Może zdarzyć się niewielki deszcz. Jedynie maj nie jest najlepszym miesiącem, bo wtedy pada częściej.

10. Seszele – na cudownych wyspach archipelagu Seszeli zawsze możemy spodziewać się wysokich temperatur powietrza (28 ºC – 32 ºC) oraz wody (25 ºC – 29 ºC). W niektórych miesiącach deszcze i wiatry mogą jednak uczynić pobyt mniej przyjemnym. Szczyt sezonu przypada jednak na okres wakacyjny tj. maj – październik, kiedy panuje pora sucha. Naszym zdaniem okres jaki powinno się omijać to okres od grudnia – marca.

11. Wyspy Zielonego Przylądka – klimat na Wyspach Zielonego Przylądka jest suchy tropikalny, pora deszczowa trwa tu krótko od sierpnia do września, polecamy przyjazdy na wyspy od październik do maja. Średnia temperatura kształtuje się w okolicach 25 stopni. Wizytówką wysp są piękne szerokie i piaszczyste plaże.

12. Indonezja (Bali) – mimo, że temperatury na Bali przez cały rok sięgają 30 ºC, wypoczynek na wyspie najlepiej zaplanować w okresie od maja do października. Wtedy to będzie dla Nas podróżników pora idealna, na plażowanie jak i aktywny wypoczynek.
Pora deszczowa na Bali trwa oficjalnie od października do kwietnia. Nie znaczy to oczywiście, że w pozostałych miesiącach nie pada. Na tym terenie najczęściej notuje się opady pomiędzy grudniem a styczniem.
Nie oznacza to wcale, że na Bali nie można przyjechać na Święta Bożego Narodzenia.

13. Mauritius – najlepszy okres odwiedzenia Mauritius jest okres od maja do listopada. Od grudnia do kwietnia są nieznaczne opady i większa wilgotność, ale właśnie w tym czasie najlepsza jest pora na nurkowanie, ponieważ woda jest najbardziej przejrzysta. Natomiast w miesiącach: czerwiec, lipiec i sierpień jest najlepszy okres na surfing, a od października do kwietnia na łowienie ryb. Dla każdego coś dobrego !

14. Sri Lanka – najlepszy okres na odwiedzenie zachodniego i południowego wybrzeża trwa w grudniu, styczniu, lutym, marcu. Pora deszczowa trwa od maja do września, wtedy najlepiej zwiedzić wschodnie wybrzeże Sri Lanki. Sri Lanka leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego. I poza sezonem ceny hoteli spadają.

15. Wietnam – jest to kraj mocno egzotyczny, który znajduje się w kilku strefach klimatycznych. Jednego dnia może świecić słońce, zaś drugiego padać deszcz leży w klimacie monsunowym wilgotnym, przez cały rok temperatury są dobre na zwiedzanie, a pora deszczowa trwa tu od maja do listopada. Na pograniczu z Chinami sporadycznie może padać śnieg.
Gdy w Polsce panuje zima, to w Wietnamie nikt nie ubiera kurtki. Zdaniem turystów najlepsza pogoda panuje od listopada do marca. Opady są w miarę umiarkowane. Warto w tym okresie czasu celować w stolicę, czyli Hanoi.

16. Polinezja Francuska – na wyspach Polinezji Francuskiej panuje klimat tropikalny. Od czerwca do października powietrze jest suche, temperatury niższe, nie tak uciążliwe. Od lipca do sierpnia występują wiatry maraamu, które przynoszą zmienną pogodę. Okres miedzy listopadem, a majem to pora deszczowa, jest cieplejsza z większą ilością opadów. A największy ruch turystyczny przypada na wyspach w okresie wakacji, czyli lipiec i sierpień.

17. Filipiny – składają się z licznych wysp, wyróżniamy porę deszczową i suchą. Pora sucha trwa od listopada do maja, wtedy najlepiej odwiedzić Filipiny, ponieważ jest ciepło, nie wieją silne wiatry oraz rzadko pada deszcz.
Najlepiej wybrać się na wakacje między grudniem a kwietniem. Właśnie wtedy panuje tu pora sucha. Temperatury nie powinny w tym czasie przekroczyć 30°C, a wilgotność powietrza zazwyczaj wynosi około 70%. Opady występują rzadko, a jeśli już, to są krótkotrwałe i niezbyt intensywne.

18. Madagaskar – to wyspa leżącą na wschód od Afryki na Oceanie Indyjskim. Znajduje się ona w strefie klimatu równikowego. Występują tu dwie pory roku – lato oraz zima. 
Temperatury na Madagaskarze są wysokie. Latem słupki rtęci wskazują średnio od 27°C do 33°C. Zimą natomiast termometry pokazują około 20°C. Wyjątkiem jest jedynie północna część kraju, gdzie temperatura w tym czasie może przekroczyć 30°C. W okresie zimowym należy jednak przygotować się na chłodniejsze noce (nawet poniżej 10°C).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *